Híreink, aktualitásaink

Kollégáink előadása a Máltai Szeretszolgálat rendezvényén Szombathelyen

Kollégáink előadása a Máltai Szeretszolgálat rendezvényén Szombathelyen

A Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyei Területi Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ 
és a Vas és Zala megyei Területi Szakmatámogatási Rendszer közös szervezésben 
A szakmatámogatási megbízatás eredményei címmel szakmai napot szerveztek 2024. december 10-én a Király Sportkomplexumban Szombathelyen. 

A rendezényre a Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Vas és Zala vármegyék szociális és gyermekjóléti intézményeinek munkatársait hívták meg. 

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)

Megjelent az Az önkéntesség színei tanulmánykötet

onketesseg_szinei_cover.jpgA Gyerekparadicsom Alapítvány egyike volt az Önkéntesség Magyarországi Éve 2021 kezdeményezőinek.
Az év során tudományos online konferenciát rendeztünk az önkéntességről, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kara együttműködésével. A visszhang alapján 2022. november 24-én újabb konferenciát rendeztünk partnerünkkel, ezúttal hibrid formában.
Az önkéntesség színei címmel a két konferencia előadásai alapján készült írásokból adtunk ki tanulmánykötetet, nyomtatott és elektronikus formában. A kötet szerkesztői Nárai Márta a Széchenyi Egyetem egyetemi docense és Tóbiás László a Veszprémi Érseki Főiskola egyetemi docense, alapítványunk kuratóriumának elnöke, lektora Arapovics Mária az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar, habilitált egyetemi docense, szakigazgatója, az Élethosszig Tartó Művelődésért Alapítvány elnöke.
Az önkéntességet csinálni a legfontosabb és legörömtelibb. De hogy minél több ember minél többet és izgalmas formákban önkénteskedjen, ahhoz kell, hogy a fiatalok találkozzanak az élménnyel, a lehető legtöbb szakon kapjanak az egyetemisták inspirációt arra, hogy felismerjék, választott szakmájuk gyakorlása közben bővíthetik erőforrásaikat önkéntesek foglalkoztatásával, és szerezhessenek önkésmenedzsment-ismereteket, hogy ezt meg is tudják tenni. Ehhez kell, hogy hallgatóktól vezetőoktatókig sokan írjanak is az önkéntességről, hívják fel a figyelmet nemzetközi közösség cikkeire, azokkal és a hazai szakirodalommal összevetve, jelenségekre, trendekre, jó gyakorlatokra, saját iniciatívákra.

Ezeket kínálja Az önkéntesség színei című kötetünk, mely itt letölthető.

>> Az önkéntesség színei kiadvány letöltése .pdf formátumban
>> Az önkéntesség színei kiadvány letöltése .epub formátumban e-bookhoz

Tovább

Megjelent a Tények és tudnivalók az atipikus foglalkoztatásról című kötet

tenyek_borito.jpgMegjelent Dr. Kóbor Krisztina és Mayer Ildikó szerkesztésében a Tények és tudnivalók az atipikus foglalkoztatásról című kötet, amit az EFOP-1.2.9-17-2017-00059 számú projekt keretében készült.

A „Nők a családban és a munkahelyen” című projekt fontos célkitűzése és nagy kihívása volt, hogy elősegítse a társadalmi szemléletváltást a családok és a munkáltatók körében is, a nők munkavállalása tekintetében. Ahogy az alábbi, Győr-Kapuvár tengelyen végzett vizsgálataink bemutatják, a nők foglalkoztatása és munkavégzése – egyéb feladataik ellátása mellett – még mindig főként tipikus formában zajlik. Ez azt jelenti, hogy mind munkabeosztásuk, mind a munkaidő hossza, mind pedig a munkavégzés helye a hagyományos formákat követi: napi nyolc–tizenkét óra, reggel 8 és délután 4 óra között, illetve megszakítás nélküli munkarend, a munkáltató székhelyén, irodájában, telephelyén történő munkavégzés.

A kötet e-kiadvány formájában letölthető az alábbi linkről.

Kóbor Krisztina - Mayer Ildikó (szerk.) (2021): Tények és tudnivalók az atipikus foglalkoztatásról. Szociális Projektinkubátor, Közösségi Akció és Kutatás Alapítvány, Győr.

Tovább

Megjelent a Nők Családok Karrier című tanulmánykötet

nok_csalad_karrier_borito.jpgMegjelent Dr. Kóbor Krisztina szerkesztésében a Nők Családok Karrier című kötet. A kiadvány az EFOP-1.2.9-17-2017-00059 számú projekt keretében készült el, amiben tanszékünk több munkatársa is tevékenyen vett részt. 

A kötet az alábbi tanulmányokat tartalmazza: 

Kóbor Krisztina: Bevezető gyanánt a projektről

EZERARCÚ NŐK
Székely Rita: A nők szerepe a vidéki térségek életében – család, karrier, közösség
Krizsán Kinga: Hajléktalan nők problémái Győr városában
Szalayné Perjámosi Beáta: Hallgatni arany
Borsodi Erzsébet: Láthatatlanul


CSALÁDOK
Oszter Bettina: A kisgyermekes édesanyák kapcsolatainak alakulása a gyermek/ek
megszületését követően
Máté Melinda: Kérdés a nem? A társadalmi nem kérdésének egyes aspektusai Magyarországon:
– A gyermekmentes férfiak és nők társadalmi megítélése


KARRIER
Kovács Viktória: A családi és a munkahelyi karrier összeegyeztetése a nők esetében
Kóbor Krisztina: „Gyárilag civilek” – Női vezetők a civil/nonprofit szektorban

A kötet e-könyv formában letölthető innen.

Kóbor Krisztina (szerk.) (2021): Nők, családok, karrier. Szociális Projektinkubátor, Közösségi Akció és Kutatás Alapítvány, Győr. ISBN 978-615-01-2128-4

Tovább

Megjelent tanszékünk gondozásában egy hiánypótló szociális munka szöveggyűjtemény

SZE_2020_szoveggyujtemeny_online_borito.jpg

Hiánypótló szöveggyűjteményt jelentetett meg tanszékünk A szociális munka gyakorlata és kutatása a 21. században címmel. A kötet szerkesztője, tanszékünk egyetemi docense Nárai Márta volt. A kötetben szereplő fordítások az EFOP-3.5.2.-17-2017-00002 „Szociális munkás és közösségek segítésére irányuló felsőoktatási képzések innovatív, duális és gyakorlatorientált fejlesztése. Transzformatív-dialogikus tanulás a kooperáció szolgálatában.” című projekt keretében készültek.

A kötet az alábbi tanulmányokat tartalmazza: 

Heather Boetto - Transzformatív ökoszociális modell: a modernista feltételezések kihívása a szociális munkában
Charlotte Williams – Mekada Graham - Mozgásban a világ: migráció, mobilitás és szociális munka 
Christian Spatscheck - A szociális munka térbeli megközelítései – elméleti alapok és gyakorlati–kutatási vonatkozások
Merlinda Weinberg – Carolyn campbell - Kódexektől a környezetösszefüggéseket figyelembe vevő együttműködésig – az etikával kapcsolatos gondolkodás megváltoztatása a szociális munkában
Pat Collingwood - Elmélet és gyakorlat integrálása: a háromlépcsős elméleti keretrendszer
Harry Ferguson - Hogyan reflektálnak a szociális munkások cselekvés közben,mikor nem, és miért – a reflektív gyakorlat lehetőségei és korlátai a szociális munkában
Sara Serbati – Anne Moe – Carmel Halton – Gill Harold - Gyakorlati szakemberek részvételének útjai a gyakorlat és a kutatás közötti kapcsolat megteremtésében
Ana M. Sobocan – Teresa Bertotti – Kim Strom-Gottfried - A szociálismunka-kutatás etikai szempontjai
M. Angeles Martínez – Manuel Jesús Cobo – Manuel Herrera – Enrique Herrera-Viedma - A szociális munka tudományos fejlődésének elemzése „science mapping” használatával

A kötet letölthető digitális formában az alábbi linkről:

Tovább

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események

Uni Győr Örömfutás 2025. Január 11. 09:00 - 10:00
UNI GYŐR ETO HC - FTC 2025. Január 11. 17:00 - 18:00
Agrofeed UNI Győr - Vásárhelyi Kosársuli 2025. Január 17. 19:00 - 20:00
Uni Győr Örömfutás 2025. Január 18. 09:00 - 10:00
Uni Győr Örömfutás 2025. Január 25. 09:00 - 10:00
UNI GYŐR ETO HC - SPO 2025. Január 25. 18:00 - 19:00
Agrofeed UNI Győr - Budafok 2025. Január 31. 19:00 - 20:00