Híreink, aktualitásaink

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Dr. Simonik Péter díja

Dr. Simonik Péter díja

A LI. Országos Honismereti Akadémia nyitónapján, tanszékünk egyetemi docense, Dr. Simonik Péter kitüntetést, a Honismereti Szövetség Emlékérmét vehete át több évtizedes honismereti és helytörténeti munkája elismeréseként Esztergomban. 

Gratulálunk a kitüntetéshez!

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Dr. Bugovics Zoltán és Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docensei meghívást kaptak a Ladikos Fesztivál szervezőitől. Idén 2024. június 15-én 19. alkalommal került megrendezésre a hagyományőrző fesztivál a mecséri dunaparton. A délelőtti idősávban került sor az előadásra, ahol a két kutató a 2021-ben és 2022-ben megrendezett, Bács-Kiskun megye településein lezajlott III. Tanyakollégium   kutatás során szerzett tapasztalatait osztotta meg a fesztivál vendégeivel egy jó hangulató, interaktív előadás keretében. Az előadásokon és az azt követő beszélgetés során szóba került a tanyás területeken élő emberek és helyi társadalmak jellemzői, az itt végzett tevékenységek lehetőségei a globális felmelegedés és a települések átalakulása során.  

 

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsga: Szociálpedagógia Ba
Helyszín: 112-es terem AK1  
Időpont: 2024. 06. 25. (kedd) 10:00 óra

Elnök: Dr. Szakácsné Foki Katalin
Tagok: Dr. Benyák Anikó, Dr. Kóbor Krisztina, Dr. Simonik Péter
Jegyzőkönyvvezető: Polgár Fatime

Bugovics Zoltán a labdarúgásról beszélt a K2 Magazinban

A Kisalföld K2 Magazinjában Sudár Ágnes készített Bugovics Zoltánnal, tanszékünk egyetemi docensével interjút a labdarúgó világbajnokság kapcsán Miért szeretjük a focit? címmel. A teljes cikk a tovább után olvasható.

Láttam a többiek arcán, amikor bejelentettem, a fociról tudományos alapon szeretnék beszélgetni a győri Széchenyi-egyetem szociológusával, dr. Bugovics Zoltánnal, hogy azt gondolják, most viccelek. Pedig miért viccelnék? Ezekben a hetekben mindenki halálosan komolyan veszi a meccseket, a reggeli kávézás megúszhatatlan a kérdés tisztázásával, hogy szándékosan kezezett-e a kolumbiai a japánok elleni meccsen... De miért érdekel ez minket?

- Nézi a foci-vb-t?
- Nézem, persze.
- Csak muszájból, mert ha nem tenné, akkor minden társas beszélgetésből kimaradna?
- Nem, tényleg érdekel. Persze nem minden meccset nézek meg, az unalmasakat nem. De például a keddi orosz-egyiptomi meccsnél sem gondoltam, hogy ott ragadok a végéig.
- S önöknél, az egyetemen is úgy kezdődik a reggeli kávézás, hogy: „Láttad te is azt a gólt?"
- Igen, így kezdődik.
- Akkor ezek szerint nincs olyan társadalmi réteg, amelynek az életét néhány hétig most ne a foci szőné át?
- Biztosan van azért, de tény: össztársadalmi kérdéssé vált.
- De miért? Mit tud a foci? Mert az viszont már nem jellemző, hogy a reggeli beszélgetések témája a Barátok közt előző napi epizódja.
- Erre a válasz a szocializáció. Egyszerűen gyerekkoruk óta otthon, baráti körben azt látják a srácok, hogy az apjuk nézi a meccseket, BL-től az egyéb rangadókig, selejtezőkig, s ez mintanyújtásként szolgál. Ez persze inkább a fiúknál jelent elsősorban szocializációt. A fociban nincsenek társadalmi rétegek sem, ott mindenki egyenlővé válik. A sport összehozza az embereket, lebontja a társadalmi rétegződést.
- De ha ez így is van - s elfogadom, hogy igen -, miért nem látjuk ezt mondjuk az atlétikában vagy az úszásban?
- Élménytársadalomban élünk, s ezen élményt a foci - és a sportok egy része még - maximálisan kiszolgálja. Izgalmat és szórakozást nyújt. De ebben óriási szerepe van a médiának is. Igaz, ezt csak akkor képes megtenni, ha van rá fogadókészség, azaz a foci kultúrája az adott országban jelen van. Ebből fakad, hogy a focikultusz jóval gyengébb például az USA-ban vagy Indiában; a történelmi brit birodalom egyes részein más labdajátékok váltak népszerűvé és uralják a sportkultuszt: a baseball, a krikett, a kosárlabda... Ugyanakkor az is érdekes, hogy az orosz vb-re legtöbben az USA-ból érkeznek.

Politika a fociban

- Az előbbi sémához hozzátesz az is, hogy nem egy világsztárról lehet tudni, a mélyszegénységből küzdötte fel magát? Így aki most is szegény s úgy nézi a tévében az adott sztárt, nem irigy rá feltétlenül, hanem azt látja, hogy „a mi vérünk ez a gyerek"?
- Biztosan van ilyen. Nézze, a foci nem egy elit sport. Számos dél-amerikai államban, de Európában a mediterrán országokban vagy a briteknél is általában szegény sorból jönnek azok a játékosok, akiket most a válogatottban is látunk.
- De miért érdekel minket, hogy mit játszik Irán vagy Kolumbia?
- Erre is van szociológiai válaszom: az identitás. Vagyis hogy kivel azonosulunk. A csoporthoz tartozás igénye ősi, belénk ivódott reflex: azonnal csoportot kell választani s ahhoz tartozni. Mert akkor maradunk életben - a darwini mechanizmus itt is működik.
- S amikor mi csoportot keresünk magunknak, egy hozzánk hasonlót - egy európait - választunk vagy mást?
- Teljesen ad hoc jellegű, s embere válogatja. Van, aki frankomán, más gyűlöli a franciákat. De szerepet játszhat például a politika is. Az angolok korábbi szövetségi kapitánya, Sven-Göran Eriksson mondta azt, hogy a fociban több politika van, mint a politikaban. És ez nagyon igaz.
- A nacionalizmus is ezért jön elő, hogy ,,én aztán nem szurkolok a románoknak..."?
- Igen.
- Az, hogy legutóbb kint voltunk az EB-n, valós vágyat ébresztett bennünk, hogy ez az éjjel nem érhet véget"? Hogy a vb is sikerül? Vagy a többség a földön maradt, tudva, hogy csalóka álom volt ez?
- Elhitte az ember, s miért ne tette volna? Amikor a portugáloknak gólt lőttünk, akkor is eufóriát éreztünk, pedig erre egy percen belül jött a viszontválasz. Ebből is látszik, hogy ez a sportág érzelmileg is átitatja az embereket, teljes odaadással tudják szemlélni a történéseket. Az érzelmek felülírják a racionalitást.
- A kárörvendés nem dolgozna egy kicsit sem bennünk, ha mégis kint lennénk a vb-n? Hogy hétfőtől péntekig engem szipolyoz ki a főnököm, végre röhöghetek a magyar focistákon, s helyettem most ők érezhetik rosszul magukat a kínos vereség után?
- Én emlékszem Mexikóra, s bizony nem nevettem a null-hat után. A csapat kudarcát a magaménak éreztem, és nem hinném, hogy más másképp lett volna ezzel. Az tény viszont, hogy működik a „kivetítés", vagyis ha például a románokat jól elverik, annak lehet örülni.

A nőket miért ne érdekelne?

- Miért van az, hogy a fociról szinte mindig csak férfiak beszélgetnek, s elfogadott tényként kezeljük, hogy „a nőket úgysem érdekli"?
- Lehet benne sztereotípia, de ha jól megnézzük, valóban inkább a fiúkat érdekli - gyerekkoruktól kezdve.
- De továbbmegyek: ha a foci „élményt, izgalmat és szórakozást” nyújt, akkor miért csak a férfivonalon igaz ez? Nőknek is rendeznek foci-vb-t, de azt kis túlzással a kutya se nézi.
- Tradíció – ez a válasz. Női atlétikában, kézilabdában, ahol a női szakágnak már megvan a hagyománya, nincs ilyen gond.
- El tudja képzelni, hogy huszonöt év múlva a női foci-vb csoportmeccseiről beszélgetnek a munkahelyi közösségek?
- Én mindent el tudok képzelni, csak nem tudom, hogy így lesz-e. Mert ez marketing kérdése is. Ha beletesznek sok pénzt, akkor a női focit is fel lehet ,turbózni”. Sportpolitikai kérdés, melyiknél hagyják a nőket is befutni. A Tour de France-on nem indulhat nő... De közvetítenek női mérkőzéseket most is; s van, hogy többen ülnek ezeken a meccseken a lelátókon, mint egy magyar férfi bajnokin.
- Ez nem nagy kunszt, ne ez legyen a mérce. De magának a nemzeti labdarúgásnak jót tesz, hogy csak négyévente van világbajnokság? Ha évente lenne, az előbbutóbb unalomba fulladna?
- Ha józanul belegondolok, akkor azt mondanám, hogy igen, megunnánk. De a reklám és a marketing nem a józan észre hat, így az is lehet, hogy évente is el lehetne adni egy vb-t. A manipuláció és a befolyásolás médiaszegmensei hihetetlen dolgokat képesek elérni – ezt látjuk már ma is. A kínaiak rengeteg pénzt szeretnének belenyomni abba, hogy minél több világrendezvény legyen. Ne legyen kétségünk, ez színtiszta befektetés nekik.
- Ha már a marketing ilyen sokszor előjön, kérdés az is: pusztán üzleti szempontok alapján döntik el, hogy melyik – egyébként – tehetséges fiúból csinálnak világsztárt? Ronaldónál, Messinél, Neymarnál a tehetség számított vagy kellett „a jóképű”, „a szerény” és „a vagány” fiú, mert ők eladhatók?
- A tehetség azért kell; alap, hogy nagyon jó focista legyen a kiszemelt. De erre már nyilván ráépül egy világméretű rendszer, ami itt azért nem manipulatív, mert tényleg világklasszisokról beszélünk.

Dzsudzsák-mez nincs

– A magyar srácokon is az előbb említett sztárok mezét látjuk, sem Dzsudzsák, sem Szalai, sem Bognár mezéből nem kaszál az adott sportszergyártó. Jó ez így?
- Ha egy magyar srácon Messi meze van, nálam nem üti ki a biztosítékot. Biztosan van, akinél igen. Ízlés kérdése. Lehetne ott Puskás neve is persze.
- Gondolja, hogy egy hétéves magyar gyerek tudja, ki az a Puskás, Nyilasi vagy Törőcsik?
- Az utóbbi kettőt nem, de Puskás nevét talán ismeri.
- Görbicz-mezt ugyanakkor látni itt Győrben...
- Igen, mert ő világklasszis. Szalai Ronaldóhoz képest nem az. S ezen nem kell megsértődni.
- Lesz olyan valaha, amikor a vereséget normálisan el tudjuk majd fogadni – még a fociban is?
- Amióta az eszemet tudom, a második hely nekünk kudarc, világvége... Nem hiszem, hogy az én életemben e tekintetben bekövetkeznek változás.
- Most azért tét nélkül tippelhet, mert nem kell magunkról döntenie: ki lesz a mostani vb arany-, ezüst- és bronzérmese?
- Csak a vágyaimat tudom inkább elmondani. Ha rajtam múlna, Anglia, Portugália, Spanyolország lenne a sorrend. De várjunk, a sorsolás miatt ez lehetséges egyáltalán?

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események