Híreink, aktualitásaink

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Dr. Simonik Péter díja

Dr. Simonik Péter díja

A LI. Országos Honismereti Akadémia nyitónapján, tanszékünk egyetemi docense, Dr. Simonik Péter kitüntetést, a Honismereti Szövetség Emlékérmét vehete át több évtizedes honismereti és helytörténeti munkája elismeréseként Esztergomban. 

Gratulálunk a kitüntetéshez!

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Dr. Bugovics Zoltán és Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docensei meghívást kaptak a Ladikos Fesztivál szervezőitől. Idén 2024. június 15-én 19. alkalommal került megrendezésre a hagyományőrző fesztivál a mecséri dunaparton. A délelőtti idősávban került sor az előadásra, ahol a két kutató a 2021-ben és 2022-ben megrendezett, Bács-Kiskun megye településein lezajlott III. Tanyakollégium   kutatás során szerzett tapasztalatait osztotta meg a fesztivál vendégeivel egy jó hangulató, interaktív előadás keretében. Az előadásokon és az azt követő beszélgetés során szóba került a tanyás területeken élő emberek és helyi társadalmak jellemzői, az itt végzett tevékenységek lehetőségei a globális felmelegedés és a települések átalakulása során.  

 

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsga: Szociálpedagógia Ba
Helyszín: 112-es terem AK1  
Időpont: 2024. 06. 25. (kedd) 10:00 óra

Elnök: Dr. Szakácsné Foki Katalin
Tagok: Dr. Benyák Anikó, Dr. Kóbor Krisztina, Dr. Simonik Péter
Jegyzőkönyvvezető: Polgár Fatime

Elhunyt Léderer Pál

Elhunyt Léderer Pál

2024. május 27-én, 81 éves korában elhunyt tanszékünk egykori oktatója Léderer Pál szociológus.

 

Léderer Pál szociológus a kilencvenes évek közepén, az akkori Szociális Munka Tanszék szociális munka alapszakán oktatott szociológiai tárgyakat az 1996-97-es tanévben.

 

Kutatásaiban, publikációiban a szociológiai kutatás episztemológiájával, a társadalmi marginalizációval, a magyar társadalomtörténet egyes kérdéseivel foglalkozott. Életpályájáról, emberi és szakmai nagyságáról az ELTE TÁTK közössége az alábbi gondolatokkal emlékezett meg:

https://www.tatk.elte.hu/in_memoriam_lederer_pal

 

A SZE ACSJK Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszékének oktatói és hallgatói közössége búcsúzik egykori oktatójától Léderer Páltól.   

Dupla előadás a SzeSosemart Egyetemi Színházzal május 9-én

Dupla előadás a SzeSosemart Egyetemi Színházzal május 9-én

Szeretettel várunk Mindenkit ( akár teljes tanulócsoportokat is) a SzeSosemart Egyetemi Színház csütörtöki előadására!
Május 9-én csütörtökön két TDK-t megjárt (különdíjas és első helyezést elért)  produkciónkat mutatjuk be. 
Az Arodaron című előadásunk, az elmúlás és a szabadság kapcsolatát kutatja. Létrehozásának alapjául, az egyetem diákjai által írott versek és drámák szolgáltak. 
 
Iszre című produkciónk  egy látássérült hölgy, Borsodi Erzsébet életét dolgozza fel és mutatja be a világot az ő szemén keresztül,  dramatikus eszközökkel és színháztechnikai elemekkel. 
 
Az előadások megtekintése díjmentes, de a terem befogadóképessége miatt regisztrációhoz kötött.
Várunk mindenkit szeretettel! 

III. Tanyakollégium - Lakitelek

A III. Tanyakollégium első fordulójára 2021. októberében került sor, amiről az egyetemi honlap és a szervező Ikon egyesület is beszámolt. A kutatás ezen fordulója egy kérdőíves felmérést takart a Homokhátság településein (Csólyospálos, Bugac, Bócsa, Ágasegyháza, Tiszaug, Tiszaalpár, Szank, Petőfiszállás, Pálmonostora, Orgovány, Nyárlőrinc, Móricgát. Lakitelek, Kunszállás, Kömpöc, Kiskunmajsa, Kiskunfélegyháza, Jászszentlászló, Jakabszállás, Izsák, Gátér, Fülöpszállás, Fülöpjakab). A kutatásban részt vett karunk öt oktatója és tizenkét hallgató. A munkát a hallgatók és oktatók három illetve négyfős csapatokban végezték. A Széchenyi István Egyetem mellett pécsi, szegedi, egri, veszprémi, gödöllői és budapesti felősoktatási egyetemek oktatói és hallgatói is részt vettek a munkában.

A III. Tanyakollégium 2022. április 24-e és május 1-e között a második fordulójához érkezett. Ebben az esetben interjúk felvételére került sor a korábban meglátogatott települések mezőgazdasági gazdálkodói, őstermelői körében. Ebben a körben karunk hat oktatója és tizenöt hallgatónk képviseltette magát, ezzel a legnépesebb kutatói csapatot alkották Lakitelken. A kutatás fő célja a tanyai élet és gazdálkodás fenntarthatóságát biztosító tényezők feltárása, összegyűjtése volt. 

A kutatás eredményeként minden településről készül egy-egy tanulmány, a településeken felvett 10-14 interjú elemzése alapján, amit az oktatók és a hallgatók együtt írnak meg. A kutatás interjús és kérdőíves részéből  egy tanulmánykötet készül, aminek bemutatója előreláthatólag októberben lesz az Parlamentben a Tanya a Parlamentben program keretében, majd egy két napos konferencia keretében Lakitelken. 

A kutatásban részt vett oktatók: Oszter Bettina, Dr. Bugovics Zoltán, Dr. Csizmadia Zoltán, Dr. Páthy Ádám, Dr. Varga Balázs, Dr. Tóth Péter

A két kutatás valamelyikében részt vett hallgatók: Mekota Bernadett, Csuka Máté, Viszló Ákos, Ferge Dávid, Bencsics Boldizsár, Vörös Szilveszter, Balog Emese, Laux Natália, Simon Gabriella, Kovács Linett, Tamás Réka, Belső Lili Zita, Szabó Stefánia, Quittner Orsolya Sára, Szeredi Anna Elza, Milincic Lázár, Balogh György Márk

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események