Szociális munka BA szak
Képzési terület: társadalomtudományi
Képzési ág: szociális
Tagozatok: nappali államilag finanszírozott és költségtérítéses, levelező költségtérítéses
Felvételi követelmények: a felvételi pontok kiszámításához két tantárgyat kell választani: magyar vagy matematika vagy társadalomismeret vagy történelem vagy egy idegen nyelv (angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol) vagy egy szakmai előkészítő tárgy (művelődési és kommunikációs alapismeretek, szociális alapismeretek)
A tanulmányok során megszerzendő kreditek száma: 210
Képzési idő: 7 félév
Szakvezető: Dr. Csizmadia Zoltán
A szociális munka hozzásegíti az egyéneket, családokat (csoportokat, közösségeket) életük viteléhez szükséges, ideiglenesen vagy tartósan elvesztett problémakezelő képességeik visszaszerzéséhez, és/vagy fejlesztéséhez és ezzel a jobb működésük, jólétük eléréséhez. A jó szociális munkás kellő társadalomismereti, szociálpolitikai, pszichológiai, jogi tudással, együttműködő, kapcsolatteremtő, kommunikációs, alkalmazkodó, probléma-felismerő és -megoldó képességgel, személyes felelősséggel és szakmai identitással rendelkezik.
A képzés megismertet:
- a szakma alapvető tartalmi, módszertani, elméleti és gyakorlati kérdéseivel
- legfontosabb területeivel: családsegítés, gyermekjólét és -védelem, idősellátás
- a munkanélküliekkel, fogyatékkal élőkkel, hajléktalanokkal, tartós-, szenvedély-, és pszichiátriai betegekkel, etnikai kisebbségekkel stb. való foglalkozással
- más szakmák szakembereivel (orvos, ápoló, tanár, jogász, pszichológus stb.) való együttműködéssel
A hét féléves képzés során:
- a szociális munka mellett szociológiai, szociálpolitikai, pszichológiai, jogi, egészségügyi, pedagógiai tudás átadására kerül sor
- fejlesztjük a szociális munka folytatásához szükséges készségeket és képességeket
- minden félévben szociális- és más intézményekben folyó terepgyakorlatok vannak
- a képzés intenzív szakmai gyakorlattal, szakdolgozat elkészítésével és záróvizsgával fejeződik be.
Elhelyezkedés:
- A szak elvégzésével a hallgatók szociális munkás diplomát kapnak.
- Jogosultak mesterfokú (MA/MSc) képzésekben továbbtanulni társadalomtudományi, egészségügyi, pedagógiai stb. területen.
- Jogosultak családsegítő- gyermekjóléti, -védelmi, idősellátó, hajléktalan ellátó, szenvedély- pszichiátriai betegek, fogyatékkal élők nappali, átmeneti és tartós bentlakásos intézményeiben, továbbá iskolában, egészségügyi, rendvédelmi és igazságszolgáltatási stb. intézményekben szociális munkakörben dolgozni.
A teljes óraszám 40%-át teszik ki a terepgyakorlatok és az azok feldolgozására szolgáló szemináriumok. A hallgatók számára az egyetem biztosítja a gyakorlatok helyszíneit, melyeken felkészült és folyamatosan továbbképzett tereptanárokkal dolgozhatnak. A levelező tagozatos hallgatók a lakóhelyükön működő intézményekben is teljesíthetik a gyakorlatokat.
Az oklevél mesterfokú képzésben való továbbtanulás előfeltétele, leginkább társadalomtudományi, vagy más (pszichológia, jog, közgazdaságtan, egészségügy stb) képzési területeken.
Jelenleg kidolgozás alatt áll a Szociális munka BA szakhoz kapcsoló, mesterfokú diplomát adó mesterszak.