Simonik Péter podcastban beszélt a Tatán végzett kutatómunkájáról
Dr. Simonik Péter helytörténeti kutató, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karának egyetemi docense évek óta kutatja a ma Tatabányához tartozó községek, Alsó- és Felsőgalla, Bánhida, valamint Tatabánya zsidó lakosainak történetét. Egykor a tatai izraelita hitközséghez tartoztak. Felsőgallai temetőjüket 1929 körül nyitották, de azt megelőzően Tatán temetkeztek, sőt, sokan még később is. Dr. Simonik Péter helytörténészként szeretett volna többet megtudni a Tatán eltemetett családokról, s Kerti Katalin, a Goldberger Alapítvány kurátora pedig a vizek városának zsidó temetőjéről.
Hír innen: https://www.kemma.hu/helyi-kozelet/2024/03/tata-zsido-temeto-podcast
A kötet születését megalapozó kutatásba sikerült a téma hazai szakértőit is bevonni.
Dr. Simonik Péter a stúdióban beszélt a legrégebbi sírkövek héber feliratairól, a különféle motívumokról. Szó esett arról is, hogy bármennyire is elmagyarosodott a közösség, mindig is ragaszkodtak ahhoz, hogy héber felírat is szerepeljen rajtuk. A modern sírkövek esetében is ez a felső részen elhelyezett „itt van elrejtve”, az alján pedig a „Legyen lelke bekötve az élet kötelékébe” formulákra utaló kettő- és ötbetűs rövidítéseket jelenti.
A most elkészített e-könyv kiindulópont lehet azok számára, akik érdeklődnek a tatai zsidóság története iránt. A kiegészítő adatbázisban az elhunytakra vonatkozó csaknem 150 ezer adat szerepel. A kötet Tata honlapjáról letölthető, s a Móricz Zsigmond Városi Könyvtár online helytörténeti kiadványai között is fellelhető.
Dr. Simonik Péter „Temetőkutatás és helytörténetírás” címmel 2024. március 23-án előadást tartott a tatai zsidó temetőben végzett kutatásámak módszertani kérdéseiről a Honismereti Szövetség Honismeret Napja alkalmából, a Magyar Nemzeti Múzeumban megtartott emlékülésén.