Lezárult a hallgatói-oktatói projekt Mecséren
A Kisalföld napilap 2020 novemberében számolt be arról, hogy a Széchenyi István Egyetem Hallgatói Oktatói Projektprogramja keretében három hallgató és három oktató foglalkozik a szigetközi Mecsér önkormányzatának kérdéseivel. A három hónapos munka végén a kutatói csapat decemberben bemutatta kutatásaik eredményeit.
A munkában tanszékünkről Dr. Páthy Ádám és Dr. Tóth Péter vett részt.
A közös munkjáról Csaplár Zoltán polgármester is elmondta véleményét a Kisalföld cikkében.
2021. 01. 27. 12:28
Referenciatelepüléseket is vizsgáltak
A projektben Biczi Dorottya jogászhallgató, a vezetés és szervezés szakos Vass Rózsa Johanna és a szociológia szakos Balogh György Márk vett részt. Segítő tanáraik dr. Páthy Ádám és dr. Tóth Péter szociológusok, valamint dr. Horváth Csaba Sándor történész voltak.
Az egyetemen induló projekt kiváló lehetőség volt arra, hogy a diákok a gyakorlatban is alkalmazzák azokat a módszereket, amiket tanulnak, például ellátogattak Mecsérre is, ahol a faluban élő értékhordozókkal, vezető szereplőkkel készítettek interjúkat.
Fotó: Széchenyi István Egyetem
A hatástanulmány december elejére készült el. A folyamat első részében a résztvevők a térség és a falu demográfiai, gazdasági, infrastrukturális, történeti fejlődési folyamatait, vallási hátterét és médiamegjelenéseit tanulmányozták. Utána adatfelvétel következett: a településen élő értékhordozókkal, vezető szereplőkkel készítettek interjúkat a projektet érintő kérdésekről. Ezenkívül megvizsgálták a referenciatelepüléseket is, arra keresve a választ, melyek fejlődésük kulcstényezői, eredményességük mozgatórugói.
A Gyakorlatban is alkalmazták
A hatástanulmányban az önkormányzat számára megtették azokat a javaslatokat, amelyek segítséget nyújthatnak a fejlődésben. Ennek egyik fontos eleme, hogy a XXI. században a civil szektornak kiemelt feladata van a települések életében, teret érdemes engedni az előremutató lakossági és a civil kezdeményezéseknek is.
– Az egyetemen induló projekt kiváló lehetőség volt arra, hogy a diákok ne csak a tanórákon ismerkedjenek a szakmájukkal, fogalmi rendszereivel, módszertanával, hanem projektekben is részt vegyenek és gyakorlatban alkalmazzák a tanultakat. A mecséri önkormányzat számára készített hatástanulmány segíti a helyi döntéshozókat a lehetséges fejlődési irányok kialakításában – mondta el lapunknak dr. Kovács Norbert egyetemi docens, a Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karának közgazdásza, aki mecséri képviselőként az önkormányzatot is képviselte a projektben. Hozzátette: a komplex társadalmi, gazdasági vizsgálat kiemelt részterülete volt az oktatás is. Az egyik fontos eleme a helyi intézmények megtartóerejének megőrzése és növelése – fogalmazott az oktató.
A lakosok véleményét is tartalmazza
Csaplár Zoltán polgármester szerint az egyetemen jelen lévő tudás nem mindennapi segítséget jelent számukra.
– Egy település életében nagyon fontos az, hogy a falunak legyen egy működési programja, ami módszeresen kidolgozott formában előkészíti a hosszú távú fejlesztési terveket. Minden fejlesztésünket ehhez kell igazítanunk és a kitűzött célt követnünk kell. A tudományos program a település lakosainak véleményét is tartalmazza, melyet kiemelten kell kezelnünk a falu jövőképének kialakításában – fogalmazott az elöljáró.
Hozzátette: köszönetet mondanak a Széchenyi István Egyetem tanulóinak, hallgatóinak és dr. Kovács Norbert egyetemi docensnek is, hogy egy átfogó hatástanulmány született, ami meghatározhatja a község hosszú távú terveit és sikereit is.