Híreink, aktualitásaink

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Dr. Simonik Péter díja

Dr. Simonik Péter díja

A LI. Országos Honismereti Akadémia nyitónapján, tanszékünk egyetemi docense, Dr. Simonik Péter kitüntetést, a Honismereti Szövetség Emlékérmét vehete át több évtizedes honismereti és helytörténeti munkája elismeréseként Esztergomban. 

Gratulálunk a kitüntetéshez!

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Dr. Bugovics Zoltán és Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docensei meghívást kaptak a Ladikos Fesztivál szervezőitől. Idén 2024. június 15-én 19. alkalommal került megrendezésre a hagyományőrző fesztivál a mecséri dunaparton. A délelőtti idősávban került sor az előadásra, ahol a két kutató a 2021-ben és 2022-ben megrendezett, Bács-Kiskun megye településein lezajlott III. Tanyakollégium   kutatás során szerzett tapasztalatait osztotta meg a fesztivál vendégeivel egy jó hangulató, interaktív előadás keretében. Az előadásokon és az azt követő beszélgetés során szóba került a tanyás területeken élő emberek és helyi társadalmak jellemzői, az itt végzett tevékenységek lehetőségei a globális felmelegedés és a települések átalakulása során.  

 

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsga: Szociálpedagógia Ba
Helyszín: 112-es terem AK1  
Időpont: 2024. 06. 25. (kedd) 10:00 óra

Elnök: Dr. Szakácsné Foki Katalin
Tagok: Dr. Benyák Anikó, Dr. Kóbor Krisztina, Dr. Simonik Péter
Jegyzőkönyvvezető: Polgár Fatime

Tanszékünk oktatói és hallgatóink közös projektje

A Széchenyi István Egyetem történetének első Hallgató-Oktató projektjében együtt dolgozik tanszékünk két munkatársa, Dr. Páthy Ádám és Dr. Tóth Péter, a hallgatói oldalt pedig a másodéves szociológus hallgató Balogh György Márk erősíti. A projekt célkitűzéséről és a közös munkáról az egyetem honlapján jelent meg hír itt:

https://uni.sze.hu/a-szechenyi-istvan-egyetem-segiti-mecser-jovojet

A SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM SEGÍTI MECSÉR JÖVŐJÉT

A szigetközi Mecsér önkormányzata számára készül a település jövőképének meghatározását segítő hatástanulmány a Széchenyi István Egyetemen először elindított Hallgató-Oktató Projekt keretében. Az intézmény tudatosan törekszik arra, hogy részt vállaljon a térség fejlesztésében. Csaplár Zoltán polgármester úgy véli, az egyetemen jelen lévő tudás nagy segítséget jelent számukra.

2020. november 5. – Hancz Gábor, SZEhírek

 

A Széchenyi István Egyetem amellett, hogy magas szinten látja el oktatási és kutatási feladatait, egyre fontosabb szerepet tölt be a régió és az ország életében azáltal, hogy együttműködéseket alakít ki és részt vállal a térség fejlesztésében.  Mindez újabb lendületet kapott az idei modellváltással, az intézmény új struktúrája ugyanis szabadabb működést eredményezett. Ugyancsak segítséget jelentenek az interdiszciplináris képzések, amelyek révén a hallgatók és az oktatók komplex, egyedi megoldásokat tudnak adni a felmerülő kérdésekre. E törekvések mind jelen vannak az ebben a tanévben először elindított Hallgató-Oktató Projektben, amiben több generáció dolgozik együtt és tanul egymástól, hogy a közös munka révén olyan értéket teremtsenek, amelyből később a gazdasági, társadalmi szereplők által igénybe vehető piaci szolgáltatások formálódnak.

Dr. Kovács Norbert egyetemi docens a konkrét feladatról elmondta: a mecséri önkormányzat számára készítenek a település jövőképét meghatározó stratégia megalkotását támogató hatástanulmányt. Ez segíti majd a helyi döntéshozókat a község erősségeinek, gyengeségeinek, lehetőségeinek és veszélyeinek, ez alapján pedig lehetséges fejlődési irányainak azonosításában. A komplex társadalmi, gazdasági, demográfiai vizsgálat egyik kiemelt részterülete az oktatás. „Az egyik megválaszolásra váró kérdés, hogy a szülők egy része miért viszi el a helyi óvodából, iskolából a gyermekét, de a munka ennél sokkal többről szól” – tette hozzá az oktató.

A Hallgató-Oktató Projekt tagjai közös munkával teremtenek értéket. Fotó: Májer Csaba József

A hatástanulmány december elejére készül el. Ehhez először elemzik a térség és a falu demográfiai, gazdasági, infrastrukturális, vallási hátterét, történeti fejlődési folyamatait, médiamegjelenéseit. Utána primer adatfelvétel következik: a településen élő értékhordozókkal, vezető szereplőkkel – szakszóval: stakeholderekkel – készítenek interjúkat, hogyan vélekednek bizonyos kérdésekről. Ezenkívül megvizsgálják a hasonló kategóriájú sikeres településeket, arra keresve a választ, mik eredményességük mozgatórugói. A harmadik szakaszban az elemzési eredményeket formálják hatástanulmánnyá.

„A Hallgató-Oktató projekt az egyetemi oktatásban is hasznos. A résztvevők valós problémákon dolgoznak, amelyek olyan összetettek, hogy nem tárgyalhatók a hagyományos órakeretek között, mert a megoldáshoz szükséges elméleti-módszertani ismeretek csak több félév alatt, több tantárgy keretében sajátíthatók el” – hangsúlyozta dr. Kovács Norbert. Ő mecséri önkormányzati képviselőként az önkormányzatot képviseli a projektben, amelynek az Apáczai Csere János Kar három oktatója (dr. Horváth Csaba történész, dr. Páthy Ádám és dr. Tóth Péter szociológus), valamint három hallgató (a vezetés és szervezés szakos Vass Rózsa Johanna, a szociológia szakos Balogh György Márk és a jogász szakos Biczi Dorottya) a tagja.

Csaplár Zoltán mecséri polgármester kérdésünkre kifejtette: örömmel tapasztalták, hogy megkeresésükre nyitott volt az egyetem, s az ott jelen lévő tudás, szakértelem nagy segítséget jelent számukra. „Az alapelvem az, hogy ha a dolgaink jól is mennek, akkor sem szabad megállni, keresni kell az új impulzusokat. Erre nagyon jónak ígérkezik ez a projekt. Az elkészülő tanulmány kiváló támpontot adhat a továbblépéshez, a település hosszú távú fejlesztéséhez, a falu népességmegtartó erejének növeléséhez” – hangsúlyozta az elöljáró.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események