Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Tanszékünk flashmobbal készül a világnapra, csatlakozókat várunk

Különleges, sok aktivistát megmozgató programokkal készülnek a Szociális Munka Világnapjára régiónkban. A szálakat a Széchenyi István Egyetem Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszékének munkatársai, hallgatói fogják össze. Olyan szféráról beszélünk, ami jóval nagyobb odafigyelést, megbecsülést igényelne mindannyiunktól. 

Győr, 2018. február 27. - SZEhírek

Bármelyikünk, bármikor kerülhet olyan helyzetbe, hogy mások segítségére szoruljon. Mindannyian érintettek lehetünk, ne adja Isten, de akár egyik pillanatról a másikra kezdhet összeomlani az életünk. Napjainkban is sokan lökődnek a perifériára, és az elszegényedés, a hátrányos helyzet, a depriváció nemcsak az anyagi helyzet, hanem az érdekérvényesítő képesség romlásában is megnyilvánul. Ilyenkor kerülhetnek képbe a szociális szakemberek, szociális munkások, szociálpedagógusok. Óriási a felelősségük, emberi sorsok múlhatnak rajtuk.  Ezzel sajnos még mindig nincs kellően tisztában a társadalom. A szociális munka presztízse, megbecsülése nagyon messze jár attól, ahol lennie kellene.

A szociális segítők évente egyszer már megünneplik magukat. A Szociális Munka Világnapján, március 20-án felhívják a társadalom figyelmét mindazokra, akiket képviselnek, és egy kicsit önmagukra is, kiállva másokért és hivatásukért. Az országban Győr mellett a budapesti, debreceni és a nyíregyházi egyetem szociális szakos hallgatói és oktatói is megemlékeznek a világnapról. Régiónkban a szálakat a Széchenyi István Egyetem Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszékének munkatársai, hallgatói fogják össze. Dr. habil Csizmadia Zoltán PhD oktatási dékánhelyettes, tanszékvezető, Pécsi Gertrúd esélyegyelőségi koordinátor és Csillag Attila terepkoordinátor társaságában beszélgetünk.

Magyarországon ötödik éve rendezik meg a világnapot, máshol már nagyobb hagyománya van ennek. A világnapokat egy-egy konkrét területre koncentrálva tartják meg, ilyen volt korábban a társadalmi problémák-esélyegyenlőtlenségek témaköre, az emberi érték, most van soron a közösségfejlesztés és a környezeti fenntarthatóság, jövő évtől pedig az emberi kapcsolatokra összpontosítanak.

A Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék munkatársai és hallgatói a világnap előtt felhívást tettek közzé, felvették a kapcsolatot mindazon szervezetekkel, például családsegítőkkel, idősgondozókkal, fogyatékossággal élőket támogató szervezetekkel, amelyekkel kapcsolatban állnak, ahol a hallgatók a gyakorlati idejüket töltik. Arra kérték a csaknem nyolcvan szervezetet, egyesületet, közösséget, csatlakozzanak az egyetemi kezdeményezéshez. Már eddig is nyolc szervezet, a SZABADULÓS PINCE, a Győr-Moson-Sopron Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház, az Új Nemzedék Győri Közösségi Tér, az MMSZ Családi Kör, a Győri Kossuth Lajos Általános Iskola, a Győri Egyházmegyei Karitász, a "Napsugár" Család- és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat Lentiben, valamint a Nagykanizsai Család-és Gyermekjóléti Központ jelzett vissza, de továbbra is várják a partnerszervezetek csatlakozását: pgerti@sze.hu.

A cél az, hogy a világnap eseményeit kivigyék az intézményekbe, egyesületekbe, civil szervezetekbe, és a szociális szakemberek együtt ünnepeljenek saját, helyi közösségeikkel. Lesz, ahol szentmisét celebrálnak a szociális területen dolgozókért, máshol érzékenyítő programokat szerveznek az érdeklődők számára. Olyan aktivitások ezek, amik erősíthetik az empátiát, együttérzést, odafigyelést az emberekben a rászorulók iránt. A Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék hallgatói, munkatársai flashmobbal nyitják a programsorozatot. Március 20-án a kar udvarán összegyűlnek, és kezeket formáló élőképpel hívják fel a figyelmet a szociális szférára. A szervezők, Pécsi Gertrúd és Csillag Attila a hallgatókkal közösen egy folyamatosan bővülő Facebook oldalt is létrehoztak https://www.facebook.com/szmvilagnapgyor/. Az ide látogatók részletes tájékoztatást kapnak a programokról, és videóüzeneteket nézhetnek meg, ahol szakemberek, intézményvezetők, közéleti szereplők, művészek, sportolók beszélnek a szociális szféra lényegéről, szerepéről.

Ha a videoüzenetek sorát dr. Csizmadia Zoltán egyetemi docens nyitná, biztosan a természetes támaszok fontosságát hangsúlyozná. Azt, hogy amikor ezek gyengülnek, erodálódnak, sokkal magatehetetlenebb lesz az ember, kevésbé tud a környezetére támaszkodva boldogulni az életben.

Dr. Csizmadia Zoltán, Pécsi Gertrúd és Csillag Attila még várnak csatlakozókat a világnaphoz.

Mi lesz azokkal a gyerekekkel, nőkkel vagy férfiakkal, akik a családon belül folyamatos lelki vagy fizikai bántalmazást szenvednek el? Mi történik azokkal a fiatalokkal, akik nem tudnak otthon beszélni a problémáikról, mert nem hallgatják meg őket, nem érdekli a szülőket? Mi lesz a zord időben a fedél nélküliekkel? Mi lesz az egyedülálló idősekkel, akik a kórházi ápolás után még otthoni kezelésre szorulnának, de nincs hozzátartozójuk? Ezek mind-mind olyan kérdéseket, amikre a szociális segítők tudhatják a szakavatott választ. Akik külső támaszt jelenthetnek, közvetíthetnek az ellátásra szoruló és az orvos, a védőnő, az ügyvéd, az ifjúságvédelmis, a gyámügyes között. Az elromlott, elrontott életek helyrehozásához nagyon nagy szaktudás kell és óriási felelősség társul.

Ők a szociális segítők, szociális munkások és szociálpedagógusok. Akik ha csak egy napra is, március 20-án nagyobb odafigyelést kaphatnak a társadalomtól. Ez fontos lépés lehet ahhoz, hogy egy aktivizálódó civil szférával, önkéntes munkát is vállaló helyi közösségekkel karöltve egész évben kiteljesedhessenek a hivatásukban.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események