Híreink, aktualitásaink

Dupla előadás a SzeSosemart Egyetemi Színházzal május 9-én

Dupla előadás a SzeSosemart Egyetemi Színházzal május 9-én

Szeretettel várunk Mindenkit ( akár teljes tanulócsoportokat is) a SzeSosemart Egyetemi Színház csütörtöki előadására!
Május 9-én csütörtökön két TDK-t megjárt (különdíjas és első helyezést elért)  produkciónkat mutatjuk be. 
Az Arodaron című előadásunk, az elmúlás és a szabadság kapcsolatát kutatja. Létrehozásának alapjául, az egyetem diákjai által írott versek és drámák szolgáltak. 
 
Iszre című produkciónk  egy látássérült hölgy, Borsodi Erzsébet életét dolgozza fel és mutatja be a világot az ő szemén keresztül,  dramatikus eszközökkel és színháztechnikai elemekkel. 
 
Az előadások megtekintése díjmentes, de a terem befogadóképessége miatt regisztrációhoz kötött.
Várunk mindenkit szeretettel! 
Tanszékünk a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián

Tanszékünk a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián

Tanszékünk több kollégával és hallgatóval is képviseltette magát a Széchenyi István Egyetemen 2024. április 24-én megrendezett Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia és Tehetségnap eseményen.

A Társadalomtudomány I. szekció Dr. Nárai Márta egyetemi docens elnökletével zajlott. A zsűri további tagjai:

  • Dr. Tóth Péter egyetemi docens
  • Dr. Kóbor Kriszta egyetemi adjunktus
  • Némethné Jankovics Györgyi, REJUNIVA Kft. szakmai vezető
  • Szilvás Dorottya, hallgatói képviselő

A szekció titkára, tanszékünk egyetemi tanársegédje, Böcz Tamara volt. 

Hallgatóink a Társadalomtudomány II. szekciójában adtak elő, ahol a zsűri egyik tagja Dr. Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense volt jelen. Horváth Barbara, első éves szociológus hallgató A digitális detox hatásai a XXI. századi fiatal korosztályra címmel írt dolgozatát adta elő (Konzulens: Dr. Tóth Péter, egyetemi docens). Kustos Bence, első éves szociálpedagógus hallgatónk pedig A bölcsődei szolgáltatás iránti igénynövekedés háttér okainak elemzése a Pannonhalmi járásban címmel adott elő. (Konzulens: Dr. Kóbor Krisztina, egyetemi adjunktus).

Horváth Barbara szekciójában a második helyet nyerte el munkájával és továbbjutott az országos TMDK-ra. 

A Művészeti szekcióban  Ecsedi Fruzsina, Gömböcz Péter, Hegedűs Krisztina, Lang Barbara, Szakály Dóra Gizella előadásában ARODARON címmel került bemutatásra színdarab. (Konzulens: Csillag Attila, mesteroktató)

A darab első helyezést ért el szekciójában.

Gratulálunk hallgatóinknak és konzulenseiknek egyaránt!

 

Kazinczy projekt szociálpedagógus hallgatókkal

Kazinczy projekt szociálpedagógus hallgatókkal

2024. április 23-án négy fő szociálpedagógus hallgatónk csaknem 150 diák számára szervezett és vezetett interaktív, élménypedagógiai elemekben bővelkedő programot a Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégiumban Dr. Kóbor Kriszta vezetésével. A projekt az iskola Fenntarthatósági Témahetének keretében valósult meg, 5. és 6. osztályos tanulók számára. Gratulálunk a 2. évfolyamos szociálpedagógusoknak (Fazekas Laura, Horváth Réka, Szabó Eszter és Tóth Bianka), és köszönjük a Kazinczy Gimnázium tanulóinak és tanárainak a lehetőséget!

Galéria az eseményről

Simonik Péter podcastban beszélt a Tatán végzett kutatómunkájáról

Simonik Péter podcastban beszélt a Tatán végzett kutatómunkájáról

Dr. Simonik Péter helytörténeti kutató, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karának egyetemi docense évek óta kutatja a ma Tatabányához tartozó községek, Alsó- és Felsőgalla, Bánhida, valamint Tatabánya zsidó lakosainak történetét. Egykor a tatai izraelita hitközséghez tartoztak. Felsőgallai temetőjüket 1929 körül nyitották, de azt megelőzően Tatán temetkeztek, sőt, sokan még később is. Dr. Simonik Péter helytörténészként szeretett volna többet megtudni a Tatán eltemetett családokról, s Kerti Katalin, a Goldberger Alapítvány kurátora pedig a vizek városának zsidó temetőjéről.

Hír innen: https://www.kemma.hu/helyi-kozelet/2024/03/tata-zsido-temeto-podcast

Dr. Csizmadia Zoltán lett a regionális tudományi program vezetője

Dr. Csizmadia Zoltán lett a regionális tudományi program vezetője

2024. április 1-től egyetemünk Vezetősége megbízást adott Dr. Csizmadia Zoltán, egyetemi docens, tanszékvezető részére a Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskola regionális tudományi programja vezetői feladatainak ellátására.

Gratulálunk a kinevezéshez!

Érzékenyítési séta Győrben

Érzékenyítési séta Győrben

 

Pécsi Gertrúd, kari titkársági referens részvételével minden évben szakmai jellegű érzékenyítési sétát szervez a Széchenyi István Egyetem Közlekedésépítési és Vízmérnöki Tanszéke, építőmérnök hallgatók számára Győrben. 

A sétáról a beszámolót Dr. Makó Emese, egyetemi docens, tanszékvezető írta a tanszék Facebook oldalán.

Dr. Laczkovits-Takács Tímea a győri KEF új elnöke

Dr. Laczkovits-Takács Tímea a győri KEF új elnöke

Dr. Laczkovits-Takács Tímea, tanszékünk egyetemi adjunktusa, ezen év januárjától a város alpolgármestere lett Győr Megyei Jogú Város Kábítószerügyi Egyeztető Fórumának az elnöke. 

A hírt a Győr+ osztotta meg: 
https://www.gyorplusz.hu/gyor/munkaban-az-uj-kef-elnok/

Komplex kutatási gyakorlat és terepmunka indul a tanszéken

Komplex kutatási gyakorlat és terepmunka indul a tanszéken

Tanszékünk a 2023-24-es tannévben tovább folytatja a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közös szakmai munkát és kutatásokat. 

Simonik Péter helytörténeti konferenciát szervezett Tatabányán

Dr. Simonik Péter, tanszékük egyetemi docense volt az egyik főszervezője a Tatabányán megrendezésre került tudományos konferenciának 2023. május 19-21-e között. A XIX. Országos Honismereti Kiadványszerkesztői Konferencia első napján levezető elnökként, második napján előadóként és a helytörténeti séta vezetőjeként, a harmadik napon pedig a Turul-emlékmű, a Szelim-barlang, valamint a Ranzinger Vince kilátó helytörténeti jelentőségét bemutató "túra" vezetőjeként vett részt.

Simonik Péter előadását A bányanyitástól a városalapításig. címmel tartotta a Tulipános Házban, a volt Tiszti Kaszinó épületében.

A konferencia programja elérhető itt.

simonik_peter_kongferencia_20230519.png

A kemma.hu beszámolója az eseményről:

https://www.kemma.hu/helyi-kozelet/2023/05/a-kronika-es-helytortenetiras-volt-a-kozeppontban-a-tatabanyai-szakmai-rendezvenyen

A krónika– és helytörténetírás volt a középpontban a tatabányai szakmai rendezvényen

A Honismereti Szövetség minden második évben rendezi meg az Országos Honismereti Kiadványszerkesztői Konferenciát, amelynek a hétvégén Tatabánya adott otthont. Az idei találkozó témája a krónika– és helytörténetírás múltja, jelene és jövője volt, s a rendezvényen a honismeret és a helytörténet területén működő szakemberek mutatták be a témához kapcsolódó tevékenységüket, valamint kutatásaik eredményeit.

A Honismereti Szövetség mellett, a szervezőmunkába bekapcsolódtak a Péczeli József Komárom–Esztergom Megyei Honismereti Egyesület tagjai is. A rendezvény megnyitóján Szűcsné Posztovics Ilona a város polgármestere, Forróné Virág Zsuzsa a megyei egyesület elnöke, valamint Dr. Debreczeni–Droppán Béla, a Honismereti Szövetség elnöke, s a Rozmaringos Bányász Egylet hagyományos bányászdalokkal köszöntötte a konferencia résztvevőit a tatabányai polgármesteri hivatal dísztermében megszervezett programon.

A háromnapos konferencia előadói elsősorban arra a kérdésre keresték a választ, hogy a digitális eszközök elterjedése mennyiben segíti elő, vagy pedig mennyiben hátráltatja a helytörténeti kutatásokkal, és azok megjelentetésével foglalkozók munkáját. A települések, vagy kisebb térségek múltjának feltárásakor, az internetnek köszönhetően már lényegesen könnyebbé válhat az egyébként továbbra is jelentős időráfordítást és elhivatottságot igénylő kutatási folyamat. 

A könyvtárakban, levéltárakban és múzeumokban fellelhető anyagok hasznosíthatósága, viszont azon is múlik, hogy az eredeti dokumentumok szerzői és a statisztikai adatok összegyűjtői mennyire voltak pontosak és körültekintőek, valamint a mindenkori hatalom képviselői miként segítették elő, vagy éppen mennyiben hátráltatták munkájukat - tudtuk meg a konferencia egyik szervezőjétől, Dr. Simonik Péter helytörténésztől, a győri Széchenyi István Egyetem docensétől.  

Az előadók egy része (Sági György, Gráberné Bősze Klára, Schweininger Péter) a helytörténeti kutatók számára hasznosítható forrástípusok közül az egyházak által vezetett háztörténetek, az iskolai értesítők és évkönyvek, valamint az anyakönyvek és a népszámlálások adatsorainak jelentőségére hívták fel a figyelmet. Az 1950–es évektől készített és ma már komoly hely- és ipartörténeti jelentőséggel bíró tatabányai és oroszlányi fényképek és amatőr kisfilmek értékéről Dallos István, Nagy László és Tóth Enikő, valamint Kertész Ágnes és Forgács József beszéltek. A helytörténetírás és a tudomány kapcsolatáról, valamint a Honismereti Szövetség e téren betöltött szerepéről tartott előadást a szervezet régi (Bartha Éva), valamint jelenlegi titkára (Juhász Zoltán András). A már ismert történeti események újbóli kutatásának szükségességét emelte ki Horváth Olivér, aki előadásában az 1919–es tatabányai bányászsortűz történetének felülvizsgálatára vállalkozott.

A helyi témákat feldolgozó kutatók számára kiemelten fontos, hogy munkáik eljussanak olvasóikhoz. E kérdéskörrel foglalkozott előadásában Matolay Katalin, aki a már elkészült kiadványok országos nyilvántartásának szükségességét emelte ki. A fiatalabb korosztályok megszólításáról esett szó Károlyi Attila előadásában, aki munkatársaival a 300 éves Szegedi Piarista Gimnázium történetét dolgozta fel magazin jellegű formában, Sárosi Attila esztergomi helytörténeti kutató pedig az internetes közösségi felületek lehetőségeit mutatta be az általa alapított Esztergom Anno oldal példáján keresztül. Menyhárt Csaba a Dorogi Füzetek című helytörténeti sorozatról, Ifj. Gyüszi László, Dr. Horváth Géza és Nász János pedig a tatabányai könyvtár által a város 75 éves születésnapjára kiadott várostörténeti kronológiáról beszéltek.

A konferencia szervezői a hagyományokhoz híven arra is gondoltak, hogy a szakmai előadásokat követően a résztvevők megismerkedjenek Tatabánya történetével, emblematikus épületeivel, a Bányászati és Ipari Skanzen gyűjteményével, valamint a Kő–hegyen található természeti és történeti értékekkel. A jó hangulatú és tartalmas konferencia végén a résztvevők „Jó szerencsét!” köszöntéssel búcsúztak el a várostól, amely visszavárja őket.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események

Apátúr Sörház főzdelátogatás 2024. május 22. 18:00 - 19:00
Apátúr x Kreinbacher Májusi pezsgőeső 2024. május 31. 18:00 - 19:00
Sieger Italico Terasz Party 2024. június 1. 18:00 - 19:00