Híreink, aktualitásaink

Előadás két járás kutatási eredményeiről a Máltai Szeretetszolgálat rendezvényén Szombathelyen

Előadás két járás kutatási eredményeiről a Máltai Szeretetszolgálat rendezvényén Szombathelyen

A Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyei Területi Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ 
és a Vas és Zala megyei Területi Szakmatámogatási Rendszer közös szervezésben 
A szakmatámogatási megbízatás eredményei címmel szakmai napot szerveztek 2024. december 10-én a Király Sportkomplexumban Szombathelyen. 

A rendezvényre a Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Vas és Zala vármegyék szociális és gyermekjóléti intézményeinek munkatársait hívták meg. 

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)

Páthy Ádám Győr lakosságszám változásáról a Kisalföldben

kisalfold_20211229.jpgD. Pusztai Andrea készített interjút Dr. Páthy Ádámmal, tanszékünk egyetemi adjunktusával Győr város lakosságszámának alakulásáról az állandó népességszám és a lakónépesség különbségeiről és Győr demográfiai jövőjéről.

A cikk a nyomtatott Kisalföldben jelent meg 2021. december 29-én, Győr a százötvenezres város címmel.

Fotó: Csapó Balázs

Győr a százötvenzeres város

Győr lélekszáma a 2011-es népszámlálás szerint 129.527 fő volt. Eltelt tíz év és ma már - ahogy a város októ beri közgyűlésének egyik előterjesztésében szerepelt - a hivatalos becslések is 150 ezerre teszik a tényleges lakosságszámot. A pandémia miatt csak jövőre lesz újra népszámlálás, ezért is izgalmas a kérdés: vajon hányan lakjuk, használjuk napjainkban Győrt? Dr. Páthy Adám szociológus-regionalista kutatóval (felvételünkön), a győri Széchenyi-egyetem adjunktusával, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont munkatársával beszélgettünk.

AZ ALAP AZ ÁLLANDÓ NÉPESSÉG - A népszámlálás két kategóriával számol - mondja dr. Páthy Ádám szociológus-regionalista kutató, a győri Széchenyi-egyetem adjunktusa, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont munkatársa. - Az egyik az állandó népesség, amelybe azok tartoznak, akiknek bejelentett állandó lakcímük Győr. 2021. január elsején ez 123.475 ezer volt. A másik a lakónépesség, amelyben szerepelnek azok is, akik tartózkodási hellyel rendelkeznek a városban, függetlenül attól, mi az állandó lakcímük. Ez a szám 132.735 volt év elején.

- Mennyire változékony ez az adat?

- Érdekes módon tavaly Gyõr lakónépessége magasabb volt, több mint 134 ezer. A kiugró szám egy évek óta tartó folyamatos emelkedés csúcspontját jelentette, köszönhetően annak, hogy a város és környéke az országon belüli vándorlás jelentős fogadótérségévé vált. Amikor a csökkenés bekövetkezett, egy, a hazai városokban egyébként évek óta megfigyelhető jelenség érte el Győrt, a pandémiás hatással felerősítve: az emberek nálunk is elkezdtek kiköltözni vidékre.

IDEIG-ÓRÁIG MARADNAK - Tehát állandó lakók, plusz itt tartózkodók. És akik nincsenek bejelentve?

- Részben ők adják a többletet. Sokan élnek a városban, akiket papíron sem állandó, sem tartózkodási hely - ideiglenes lakcím, ahogy korábban neveztük - nem köt ide. Győrnek erős a munkaerővonzó potenciálja. Nemcsak volumenében, de területi hatókörében is jelentős, népszerű célpont például a keleti országrészből érkezők számára, még ha esetükben nagy is a fluktuáció, Kevesen számolnak ugyanis azzal, hogy a gazdaságilag fejlett régióban nemcsak a jövedelmek, de a megélhetési költségek is magasabbak,

- Ilyen esetekben lehet jellemző leginkább, hogy a tartózkodási hely bejelentése meg sem történik abban a néhány hónapban?

- Így igaz, mellettük pedig egy újabb adat a hosszú távú ingázók száma, akik hét közben tartózkodnak a városban, például a kollégista egyetemi hallgatók.

- Kerekedik a szám, közeledünk?

- Még ha le is vonjuk azokat, akik az irataik szerint győriek, de életvitelszerűen külföldön tartózkodnak, jóval többen lakjuk a várost a lakónépességnél. A szám valóban elérheti a 150 ezret.

ORSZÁGOS KITEKINTÉS - Győr a hivatalos számok szerint az ország ötödik legnagyobb vidéki városa, valós népességét tekintve azonban nagy eséllyel már lekörözte az őt közvetlenül megelőző Pécset. A baranyai megyeszékhely nagyjából 142 ezres, de kisebb súlyú a látencia, vagyis jóval kevesebb az imént részletezett „pluszlakó", miközben azok száma, akik nem élnek a városban, csak papíron, Győrnél minden bizonnyal magasabb.

- Akár ugorhatunk még egyet a sorban?

- Ha 150 ezerben gondolkodunk, Miskolc elé, a harmadik helyre is felkerülhetünk. Az észak-magyarországi város a nyolcvanas évek közepén élte virágkorát, akkor 220 ezres rekordnépessége azonban mára 150 ezerre csökkent. Miskolc és Pécs mellett a másik két nagyváros, Debrecen és Szeged is folyamatosan veszít a népességéből a kilencvenes évek óta, bár az elmúlt időszakban utóbbi kettőnél stabilizálódni látszik a népességszám. Győr esetében ilyen csökkenés nem következett be, sőt, egy egészen egyedi pályát jár be a népességszám alakulását tekintve. Amellett sem szabad elmenni, hogy Győr valós entitását tekintve nem ér véget a közigazgatási határainál. Egy növekvő, fejlődő agglomeraciós térség centruma, amely vonzáskörzetét tekintve is a legdinamikusabb országos összehasonlításban,

VISSZA A SZÁMOKHOZ - A statisztikában ismert fogalom a nappali népesség. Ez azt jelenti, hogy a Győrben élők számához hozzáadjuk azokat, akik napi rendszerességgel a városba járnak dolgozni vagy iskolába és kivonjuk azokat, akik ugyanebből a célból elhagyják. A 2011-es népszámlálás idején Győr nappali népességét 162 ezer före becsülték, nem számították bele viszont azokat, akik felsőoktatásban vesznek részt, de nem kollégiumban laknak. Velük együtt ez a szám 165 ezer lehetett akkor, s most 180 ezer környékén lehet. Valójában a nappali népesség a legjobb megközelítés, ha abból a célból vizsgálódunk, kik használják napi szinten a várost és veszik igénybe a szolgáltatásokat, elsősorban az egészségügy, a kereskedelem, a kultúra, az oktatás területén.

 

MÁR A RÁBA IS VONZOTTA A MUNKAERŐT

Győrbe a hetvenes években is sokan ingáztak, a Rábába és a többi nagyobb gyárba naponta húszezren indultak reggelente dolgozni. 1980-ban (ami nagyjából a csúcs volt a rendszerváltás előtt) közel 27 ezer volt a napi beingázók száma. A város a 2011-es népszámlálás idején Budapestet leszámítva az ország második legnagyobb, munkaerőt vonzó központja volt 30.200 napi ingázóval. (Székesfehérvár előzte meg néhány száz fővel.) Ma már nemcsak a számuk magasabb, hanem kiegészült a hosszú távú ingázókkal, akik az egész hetet a városban töltik. A jövő évi népszámláláson a kutatók szerint Győr várhatóan az első helyre kerül a rangsorban.

 

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események

Uni Győr Örömfutás 2025. Január 11. 09:00 - 10:00
UNI GYŐR ETO HC - FTC 2025. Január 11. 17:00 - 18:00
Agrofeed UNI Győr - Vásárhelyi Kosársuli 2025. Január 17. 19:00 - 20:00
Uni Győr Örömfutás 2025. Január 18. 09:00 - 10:00
Beszélgess velem! 2025. Január 23. 17:00 - 18:00
Uni Győr Örömfutás 2025. Január 25. 09:00 - 10:00
UNI GYŐR ETO HC - SPO 2025. Január 25. 18:00 - 19:00
Agrofeed UNI Győr - Budafok 2025. Január 31. 19:00 - 20:00