Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Lezárult a hallgatói-oktatói projekt Mecséren

A Kisalföld napilap 2020 novemberében számolt be arról, hogy a Széchenyi István Egyetem Hallgatói Oktatói Projektprogramja keretében három hallgató és három oktató foglalkozik a szigetközi Mecsér önkormányzatának kérdéseivel. A három hónapos munka végén a kutatói csapat decemberben bemutatta kutatásaik eredményeit. 

A munkában tanszékünkről Dr. Páthy Ádám és Dr. Tóth Péter vett részt. 

A közös munkjáról Csaplár Zoltán polgármester is elmondta véleményét a Kisalföld cikkében.

HÁROM TANULÓ ÉS HÁROM OKTATÓ KÖZÖS MUNKÁJA SEGÍTI MAJD A HELYI DÖNTÉSHOZÓKAT 

Tudományos projekt segíti Mecsér jövőjének tervezését
 
Elkészült a település jövőképének meghatározását segítő hatástanulmány a Széchenyi István Egyetem Hallgató-Oktató Projektje keretében. Három tanuló és három oktató közös munkája segíti majd a helyi döntéshozókat a község lehetséges fejlődési irányainak meghatározásában.
 
A Széchenyi István Egyetem magas szinten látja el oktatási és kutatási feladatait, együttműködéseket alakít ki és részt vállal a térség fejlesztésében. Emellett Mecsér önkormányzata részéről is érkezett igény a hatástanulmány elkészítésére, mert vallják: fontos megkérdezni külső szakértőket, akiknek véleménye elősegítheti a település fejlődését.

Referenciatelepüléseket is vizsgáltak

A projektben Biczi Dorottya jogászhallgató, a vezetés és szervezés szakos Vass Rózsa Johanna és a szociológia szakos Balogh György Márk vett részt. Segítő tanáraik dr. Páthy Ádám és dr. Tóth Péter szociológusok, valamint dr. Horváth Csaba Sándor történész voltak.

 

Az egyetemen induló projekt kiváló lehetőség volt arra, hogy a diákok a gyakorlatban is alkalmazzák azokat a módszereket, amiket tanulnak, például ellátogattak Mecsérre is, ahol a faluban élő értékhordozókkal, vezető szereplőkkel készítettek interjúkat.
Fotó: Széchenyi István Egyetem

A hatástanulmány december elejére készült el. A folyamat első részében a résztvevők a térség és a falu demográfiai, gazdasági, infrastrukturális, történeti fejlődési folyamatait, vallási hátterét és médiamegjelenéseit tanulmányozták. Utána adatfelvétel következett: a településen élő értékhordozókkal, vezető szereplőkkel készítettek interjúkat a projektet érintő kérdésekről. Ezenkívül megvizsgálták a referenciatelepüléseket is, arra keresve a választ, melyek fejlődésük kulcstényezői, eredményességük mozgatórugói.

A Gyakorlatban is alkalmazták

A hatástanulmányban az önkormányzat számára megtették azokat a javaslatokat, amelyek segítséget nyújthatnak a fejlődésben. Ennek egyik fontos eleme, hogy a XXI. században a civil szektornak kiemelt feladata van a települések életében, teret érdemes engedni az előremutató lakossági és a civil kezdeményezéseknek is.

– Az egyetemen induló projekt kiváló lehetőség volt arra, hogy a diákok ne csak a tan­órákon ismerkedjenek a szakmájukkal, fogalmi rendszereivel, módszertanával, hanem projektekben is részt vegyenek és gyakorlatban alkalmazzák a tanultakat. A mecséri önkormányzat számára készített hatástanulmány segíti a helyi döntéshozókat a lehetséges fejlődési irányok kialakításában – mondta el lapunknak dr. Kovács Norbert egyetemi docens, a Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karának közgazdásza, aki mecséri képviselőként az önkormányzatot is képviselte a projektben. Hozzátette: a komplex társadalmi, gazdasági vizsgálat kiemelt részterülete volt az oktatás is. Az egyik fontos eleme a helyi intézmények megtartó­erejének megőrzése és növelése – fogalmazott az oktató.

A lakosok véleményét is tartalmazza

Csaplár Zoltán polgármester szerint az egyetemen jelen lévő tudás nem mindennapi segítséget jelent számukra.
– Egy település életében nagyon fontos az, hogy a falunak legyen egy működési programja, ami módszeresen kidolgozott formában előkészíti a hosszú távú fejlesztési terveket. Minden fejlesztésünket ehhez kell igazítanunk és a kitűzött célt követnünk kell. A tudományos program a település lakosainak véleményét is tartalmazza, melyet kiemelten kell kezelnünk a falu jövőképének kialakításában – fogalmazott az elöljáró.
Hozzátette: köszönetet mondanak a Széchenyi István Egyetem tanulóinak, hallgatóinak és dr. Kovács Norbert egyetemi docensnek is, hogy egy átfogó hatástanulmány született, ami meghatározhatja a község hosszú távú terveit és sikereit is.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események