Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Kisalföldben a győri egyetemi színjátszó társulat

kisalfold_20231128.png

Fotó: Nagy Gábor

 

Egy látássérült mindennapjai - A győri egyetemi színjátszó csapat rendhagyó darabbal készül

Egy látássérült hölgy életét és mindennapjait mutatja be hamarosan a Széchenyi István Egyetem SosemArt színjátszó csapata, méghozzá egy olyan csavarral, aminek köszönhetően a néző is részese lesz az élmények. A társulat három színpadi előadással is készül az év utolsó hónapjaira, melyek mindegyike ingyenesen megtekinthető

Dániel Viktória cikke itt elolvasható.

DÁNIEL VIKTÓRIA
 

Az elmúlt évadok nyomán rendkívül nagy népszerűségnek örvend a győri egyetem színjátszó csoportja. Olyan sokan jeleneteztek a társulatba, hogy a színpadi pozíciók mellett kellékes, díszlettervező sőt zenei rendező pozícióban is kipróbálhatják magukat a fiatalok.

– 2018-ban indultunk el, hiánypótló kezdeményezésként – mesélt a kezdetekről Csillag Attila, rendező, a társulat vezetője, aki maga is egyetemistaként ismerkedett meg a színpaddal, a Padlás színházban 2003-ban. – Ma már 11 szakról mint egy 30 tagunk van. Itt együtt játszik a mérnök és a pedagógussal. Sőt végzett hallgatók is visszajárnak hozzánk.

 
Az idei őszi évadban három különleges előadást visznek színpadra. A két felvonásos, mint egy két és fél órás, Nagy Rejtő előadást, amelyben 8 kisebb komédiát fűznek össze. A Fátyol titkát, egy egy egyfelvonásos komédiát. November végén pedig Borsodi Erzsébet, egy győri látássérült hölgy, életét feldolgozó performance-szal vesznek részt a Tudományos Diákköri Konferencián.

– Szóhoz se jutottam, mikor Attila megkeresett az ötlettel. Elképesztően nagy megtiszteltetés, hogy úgy gondolják, hogy az életem színpadra vihető – mondta el Borsodi Erzsébet, aki maga is játszik a darabban. – Ezelőtt még verset se mondtam közönség előtt, ezért izgatottan várom milyen lesz. A közös munka során szinte újra éltem az életemet a gyerekkoromtól kezdve. A fiatalok rendkívül lelkesek és magukénak érzik a témát. Igyekeztem olyan személyes történeteket megosztani, amiket csak a legközelebbi családtagjaim vagy még ők sem tudnak. Szeretném megmutatni, hogy a látássérültek is teljes értékű életet élhetnek. Valamint, hogy az életben minden problémát félre lehet tenni és élvezni a szép dolgokat.

Meizer Bence a társulat egyik büszke alapító tagja, aki a diploma megszerzését követően sem hagyott fel a színjátszással, emellett már a rendezésbe is belekóstolt.

– Egészen fiatalon, még általános iskolában kezdtem a színjátszást, ami az egyetemig elkísért. Mikor Győrbe jöttem tanulni nagyon hiányoltam ezt a mindennapjaimból. Szerencsémre épp akkor indult a társulat, így nem volt kérdés, hogy csatlakozom. Most már munka mellett járok vissza. A színjátszás mindig is a legkedvesebb hobbim lesz, a legtöbb közeli barátomat itt ismertem meg. Fel se merül bennem más program szerda estére.

A rendkívüli érdeklődésnek köszönhetően most már 30 fős társulat egyik legújabb tagja Szakály Dóra, aki kellékesként is segíti a csapatot.

– Az egyetem előtt is jártam már színjátszásra és szerettem volna ezt folytatni. Nagyon szerettem volna csatlakozni az egyetemi társulathoz, mert sok jót hallottam róluk ismerősöktől, valamint az egyik előadásukra is elmentem. A felvételi nagyon jó élmény volt és a többiek is szeretettel fogadtak. A színjátszás mellett kellékes szerepben is kipróbálhatom magam, ami szintén agyon tetszik, mert sok kreativitás kell hozzá.

Csillag Attilát arról is kérdeztük mi a varázsa a SzE SosemArt-nak, hogy ennyi fiatalt vonz.

– A színjátszás a közösségről és a közlésről szól. A felvételin senkit nem utasítunk el, mivel már az nagy próbatétel, hogy valaki ki merjen állni a színpadra. Lehet, hogy rosszul szavalja a verset, de ezt meg lehet tanulni. Ami igazán fontos, hogy az illető közölni, fejlődni és szerepelni akar.

A társulat minden szerdán az Apáczai Csere János Kar Barsi Ernő termében gyakorolhat, ami, mint mondták hatalmas lehetőség a számukra. Emellett nyáron egy roadmovie-t is szeretnének forgatni.

– Azt tervezzük, hogy mint egy utazó színház öt nap alatt, öt környező településen játszanánk az érdeklődőknek kosztért és kvártélyért. Erről az utazásról pedig egy filmet is forgatnánk – beszélt a következő év nagy terveiről Csillag Attila.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események