Híreink, aktualitásaink

2024/2025 téli záróvizsga beosztás

2024/2025 téli záróvizsga beosztás

Záróvizsga: Szociálpedagógia BA

Helyszín: AK1_112-es terem 
Időpont: 2025. 01. 21. (kedd) 10:00 óra

Elnök: Kányai Róbert
Tagok: dr. Kóbor Krisztina, dr. Nárai Márta, Trembulyák Márta
Jegyzőkönyvvezető: Böcz Tamara

 

Neptun-kód

Képzés kódja

Konzulens

1.

PHB2GA

AKL_BS

Dr. Nárai Márta

2.

PA6VSG

AKL_BS

dr. Simonik Péter

3.

Y3R3WX

AKL_BS

Dr. Nárai Márta,

4.

D508QZ

AKL_BS

Dr. Kóbor Krisztina

5.

QQE6BF

AKL_BS

Dr. Kóbor Krisztina

6.

QB9V15

AKL_BS

Dr Kóbor Krisztina

7.

EUC3QY

AKL_BS

Dr Kóbor Krisztina

 

Záróvizsga: Szociálpedagógia BA + Közösségi és Civil MA
Helyszín: AK1_111-es terem 
Időpont: 2025. 01. 29. (szerda) 9:30 óra

Elnök: Papp Gyöngyi
Tagok: dr. Benyák Anikó, dr. Simonik Péter, Csillag Attila
Jegyzőkönyvvezető: Oszter Bettina 

 

Neptun-kód

Képzés kódja

Konzulens

1.

JFV53R

AKN_BS

dr. Simonik Péter

2.

YWWXKT

AKN_BS

Oszter Bettina

3.

SJ8QGN

AKN_BS

dr. Simonik Péter

4.

CWHZ7U

AKN_BS

Oszter Bettina

5.

H5ILIQ

AKN_BS

Oszter Bettina

6.

AHAVGY

AKN_BS

dr. Kóbor Krisztina

Előadás két járás kutatási eredményeiről a Máltai Szeretetszolgálat rendezvényén Szombathelyen

Előadás két járás kutatási eredményeiről a Máltai Szeretetszolgálat rendezvényén Szombathelyen

A Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyei Területi Szakmafejlesztési és Szakmatámogatási Központ 
és a Vas és Zala megyei Területi Szakmatámogatási Rendszer közös szervezésben 
A szakmatámogatási megbízatás eredményei címmel szakmai napot szerveztek 2024. december 10-én a Király Sportkomplexumban Szombathelyen. 

A rendezvényre a Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Vas és Zala vármegyék szociális és gyermekjóléti intézményeinek munkatársait hívták meg. 

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Interjú Pécsi Gertrúddal a Győr Pluszban

Tanszékünk ügyvivő szakértőjével, Pécsi Gertrúddal készített interjút a Győr Plusz újságírója Kaszás Kornél 2017. október 7-én Miért ne nézzük mindig „az érem jó oldalát”? címmel.

 

Miért ne nézzük mindig „az érem jó oldalát”?

Az optimizmus egyes kutatók szerint azt jelenti, hogy mi magunk választjuk meg, hogy miként szemléljük a világot. „Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban”, ezt már az egykori indiai politikus, spirituális vezető, Mahatma Gandhi mondta. Pécsi Gertrúd egyik kedvenc idézete szerint éli az életét, amelyben a segíteni és tenni akarás is kiemelt szerepet kap.

Pécsi Gertrúddal a Széchenyi István Egyetemen találkozunk, hiszen a győri felsőoktatási intézmény Apáczai Csere János Karán, a Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszéken dolgozik ügyvivő-szakértőként. Az Új Tudástér aulájában vár mosolyogva, a jellegzetes elektromos mopeden ülve, hiszen Pécsi Gertrúd születésétől fogva mozgáskorlátozott. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne élne teljes, élményekkel teli életet.

Az elmúlt években többször találkoztunk már az egyetem vagy a Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesületének valamelyik rendezvényén, ahol mosolyogva, energiával telve szervezett és irányított, ha arra volt szükség. Pedig már az általános iskolába vezető útja sem volt egyszerű, és az édesanyja kitartása kellett hozzá, hogy lányát ne speciális intézménybe kelljen beíratnia. Az iskolába beiratkozáskor elutasították őket, mondván, a lány úgysem tudja teljesíteni az iskolaérettségi vizsgálat feladatait. „Mivel én nem tudtam belefolyni a többiek játékába, már kisgyerekként komolyabb dolgok iránt érdeklődtem. Már az iskola előtt tudtam írni és olvasni” – mondja. Ez pedig olyan tudással vértezte fel, aminek segítségével minden feladatot kiválóan teljesített. Így az iskola vezetői kénytelenek voltak felvenni az általános iskolába, ahol az egyik tanítónő vállalta, hogy magántanulóként foglalkozik vele. Kezdetben az iskolába csak hetente egy-egy alkalommal járt be, de harmadik osztálytól kezdve már rendszeresen ott volt a tanórákon. Több diáktársa is akadt, akik mindennap segítettek neki, többek között abban, hogy időben átérjen egyik teremből a másikba. Közülük többen is a segítő szakmát választották, gyógy- vagy szociálpedagógusként helyezkedtek el. „Erre egy osztálytalálkozón derült fény, ahol megkérdeztem az egyik egykori osztálytársamat, hogy miért ezt a pályát választotta. Mire ő visszakérdezett. Szerinted miért?”

A középiskolát közgazdasági szakon, levelező tagozaton végezte az édesanyjával együtt, aki úgy határozott, hogy ő is teljesíti a képzést. Innen akár egyenes út vezethetett volna valamely felsőoktatási intézmény közgazdaságtudományi karára, de továbbra is kiemelt szempont volt, hogy Győrben legyen a képzés. Ráadásul a középiskola során ráébredt, hogy nem ezen a területen képzeli el a jövőjét. Így az akkori, Széchenyi István Főiskola szociális munkás szakára esett a választása, ahova fel is vették.

A főiskola kezdetével esett egy időbe a Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesületének megalakulása, amelynek alapítója volt. Az egyesület több mint tizenöt éve működik, Pécsi Gertrúd pedig titkárként veszi ki részét a munkából. Jelenleg hatvan körüli a taglétszámuk, de az aktív tagok száma ennél kevesebb, hiszen sokan dolgoznak vagy tanulnak. A Camelot továbbra is igyekszik segíteni a mozgáskorlátozottaknak akár személyesen, akár úgy, hogy a tagok, önkéntesek segítségével, megvizsgálják az épületek akadálymentességét. „Az akadálymentesítés nem csak a mozgáskorlátozottak számára fontos, a kismamáknak, időseknek épp olyan nagy segítséget jelent” – emeli ki Pécsi Gertrúd, majd hozzáteszi: „Ezen a téren is látszik a fejlődés, de még vannak hiányosságok. Ezért is szervezünk a közeljövőben egy programot, melynek célja az akadálymentesítés gondolatának széles körű elterjesztése.”

A mozgáskorlátozottak számára az utazás sem lehet akadály, erre az örök optimista, Pécsi Gertrúd a legjobb példa, aki eddig huszonhárom országban járt. Sőt még főiskolásként, három hónapot töltött a németországi Aachenben, az Erasmus program keretében. Itt kezdte el használni az elektromos mopedet, ami nélkül ma már nem tudná elképzelni az életét.

„Minden napban van valami szépség, és meg lehet látni a jót” – ezt már arra válaszolja, amikor arról kérdezem, hogy miből merít erőt. Elmondása szerint természeténél fogva optimista, és az elmúlt évek tapasztalatai is ezt támasztják alá. „Szerencsére sokan vannak, akik segíteni akarnak. Az emberek nagy része segítőkész.”

Ez a fajta pozitív életszemlélet pedig sokat segít a munkájában is. Tavaly óta esélyegyenlőségi koordinátorként is tevékenykedik a Széchenyi István Egyetemen, amely során a fogyatékkal élő hallgatók útját egyengeti. És bár a feladatok folyamatosan új kihívások elé állítják, sosem az elé gördülő akadályt, hanem a mögötte megbúvó lehetőséget látja.

 

Kaszás Kornél

 

Fotó: Marcali Gábor

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események

Agrofeed UNI Győr - Budafok 2025. Január 31. 19:00 - 20:00
Meghívó dr. Ősze Áron védésére 2025. Február 17. 10:00 - 12:00
Meghívó dr. Magyar Zsóka védésére 2025. Február 20. 12:00 - 14:00
Meghívó dr. Payrich András György védésére 2025. Február 21. 12:00 - 14:00