Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

fogyatekossaggal_elo_emberek_vilagnapja_02.webp  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Ahogy a program alkalmából választott Hajós Andrástól származó idézet mondja; nagyon fontos, hogy mindannyian tudomást vegyünk fogyatékossággal élő embertársainkról.  Különösen fontosnak tartják ezt a szervezők: Pécsi Gertrúd kari titkársági referens (Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék), Dr. Simonik Péter egyetemi docens, tanszékvezető (Gyógypedagógia Tanszék), valamint Trembulyák Márta egyetemi tanársegéd, esélyegyenlőségi koordinátor (Gyógypedagógia Tanszék).

A program moderátora Bogár Lili másodéves közösségszervező szakos hallgató volt.

Dr. Simonik Péter egyetemi docens, a Gyógypedagógia Tanszék vezetője köszöntőjében elmondta, hogy az ENSZ 1992. december 3-át nyilvánította világnappá, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset és katasztrófa következtében fogyatékossá vált embertársainkra. Mindazokra, akik hosszan tartó fizikai, értelmi, szellemi, érzékszervi károsodással élnek, melyek korlátozzák a másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalásukat. Bár az elmúlt évtizedekben jelentős szemléletváltozás következett be, megoldandó feladatok ma is bőven vannak.

Kozma Szabolcs a Gyógypedagógia Tanszék címzetes mesteroktatója, egyben a Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesület elnöke az egyesületet mutatta be. A szervezet esély órákkal, kerekesszékes akadálypályával, élő könyvtárral, az akadálymentesség felmérésével, parkoló akcióval és szabadidős tevékenységek szervezésével igyekszik megkönnyíteni a mozgássérült sorstársak mindennapjait. Az egyesületben már több alkalommal is végeztek gyakorlatot a kar hallgatói.

Ezt követően átadta a Kovács Miklósról elnevezett emlékdíjat Bedők Tímeának. A díjat Tímea keresztanyja vette át. A díjjal az egyesület azokat a mozgássérült személyeket ismeri el, akik mindennapi nehézségeik ellenére aktívak; tanulnak, dolgoznak vagy sportolnak.

A megemlékezés Lang Barbara a SZESosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tagja, országos első helyezett Kazinczy díjas versmondó szavalatával folytatódott, majd a jelenlévők az Apáczai Kar másodéves tanító és gyógypedagógus szakos hallgatóinak, Képi kifejezés és terápia című kurzus keretében Paed. Dr. Borbély Károly és Balogh István mesteroktatók felkészítésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából készített alkotásait bemutató tárlatot tekintették meg.

 

A GyőrPlusz Média tudósítása:

https://www.gyorplusz.hu/gyor/unnepseg-a-fogyatekossaggal-elok-vilagnapjan/

 

Fotók: Borbély Aida közösségszervező szakos hallgató (SZE-AK)

Nemes Zsolt informatikus (SZE- EIK)

Galéria az eseményről

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események