Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Elhunyt Léderer Pál

lederer-baw-thumb.jpg2024. május 27-én, 81 éves korában elhunyt tanszékünk egykori oktatója Léderer Pál szociológus.

 

Léderer Pál szociológus a kilencvenes évek közepén, az akkori Szociális Munka Tanszék szociális munka alapszakán oktatott szociológiai tárgyakat az 1996-97-es tanévben.

 

Kutatásaiban, publikációiban a szociológiai kutatás episztemológiájával, a társadalmi marginalizációval, a magyar társadalomtörténet egyes kérdéseivel foglalkozott. Életpályájáról, emberi és szakmai nagyságáról az ELTE TÁTK közössége az alábbi gondolatokkal emlékezett meg:

https://www.tatk.elte.hu/in_memoriam_lederer_pal

 

A SZE ACSJK Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszékének oktatói és hallgatói közössége búcsúzik egykori oktatójától Léderer Páltól.   

Az ELTE búcsúja:

Az ELTE TáTK közössége fájdalommal értesült róla, hogy 2024. május 27-én, 81 éves korában elhunyt a kar egykori oktatója, kutatója, Léderer Pál szociológus.

Léderer Pál 1942. december 30-án született. 1966-ban szerzett az ELTE BTK-n francia-spanyol szakos diplomát. Ösztöndíjjal tanult a párizsi École Normale Supérieure-ön, valamint a Laboratoire de Démographie-ben. 1970-től dolgozott az ELTE Szociológia Tanszékén, korábban tudományos munkatársként, 1983-tól tudományos főmunkatársként. 1978-ban lett kandidátus. Kutatásaiban, publikációiban a szociológiai kutatás episztemológiájával, a társadalmi marginalizációval, a magyar társadalomtörténet egyes kérdéseivel, a detektívregény, a westernfilm és a prostitúció problémáival foglalkozott, ezekben a témakörökben tartott előadásokat és szemináriumokat. 

Az ELTE Társadalomtudományi Kar karrá alakulása (2003) után aktívan támogatta az ELTE Társadalomtudományi Szakkollégium megalakulásának folyamatát, és a hallgatói szervezet által szervezett első filmklubok meghívott vendége volt kollégájával, Lakatos Lászlóval. Eredeti látásmódja, színes egyénisége jól érvényesült az általa tartott kurzusokon, és nagymértékben hozzájárult a szociológia szakos hallgatók látókörének szélesítéséhez.  Nyugdíjba vonulásának évében, 2005-ben az ELTE Szenátusa a Pro Universitate Emlékérem arany fokozatával tüntette ki munkája elismeréseként.

Léderer Páltól, az ELTE TáTK Szociológia Intézet tudományos főmunkatársától Tausz Katalin professor emerita és volt dékán búcsúzik:

"Már megint elment egy legenda. Szociológus, de annak szabálytalan, a filmek szerelmese, nyelvzseni, mindent is olvasó reneszánsz ember, briliáns szakács, sokak által lucidus megjegyzései miatt kekeckedőnek tartott kutató és oktató, pedig csak kérlelhetetlenül igényes volt, és mindenre rákérdezett. Nagyon jó ember. 

A kezdetektől, 1970-től, a Corvina Kiadótól érkezve, részt vett a szociológus, majd a szociális munkás és szociálpolitikus képzésben, módszertant, társadalomtörténetet tanított és aktuális kutatásaiból szemináriumokat tartott, az ELTE Társadalomtudományi Szakkollégiumban is. A híres Láthatatlan Kollégium egyik tutora volt. A Magyar Szociológiai Társaság 2003-ban „A szociológus, a módszerei meg a szövege” című, az Új Mandátum Kiadónál megjelent könyvéért Polányi Károly-díjban részesítette.  

A mai tudományos élet és a felsőoktatás világa sem tud mit kezdeni a szabálytalan, kategóriákba besorolhatatlan, nem metrizálható zsenikkel, mint amilyen Pali is volt. Írt könyveket, szerkesztett és fordított. Tanulmányait közölte többek között a Holmi, a 2000, a Replika. Témái szerteágazók: magyar társadalomtörténet, prostitúció, a szociológiai kutatás episztemológiai problémái, és a legutóbbi időkben a krimi társadalomtörténete, és a "bűnt" definiáló intézmények, szabályok, erkölcsi kérdések jogi, törvénykezési, eszmetörténeti áttekintése foglalkoztatta. Ezt egy még kiadatlan, mintegy 340 oldalas kéziratban hagyta ránk. Még akart egy fejezetet hozzá írni, de már nem tudott.

Most csönd. Búcsúzunk."

Az ELTE TáTK oktatói és hallgatói közössége mély fájdalommal búcsúzik Léderer Páltól, és részvéttel osztozik a család és barátok gyászában.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események