Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Dr. Simonik Péter cikksorozatot indított a 24 Órában

Dr. Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense oktatási tevékenysége mellett Tatabánya helytörténetével is foglalkozik. Helytörténeti kutatásaiból cikksorozatot indított a Komárom-Esztergom megyei napilapban a 24 Órában. Az első cikk a felsőgallai zsinagóga épületének történet írja le, amiből a KEMMA.hu újságírója szemlézett.

A cikk elolvasható az alábbi linken:
https://www.kemma.hu/kozelet/helyi-kozelet/azert-nagy-mert-kicsiny-volt-felsogallai-zsinagoga-1851141

„Azért nagy, mert kicsiny”- Virágzó hitélet színhelye volt a felsőgallai zsinagóga

 
Tatabánya fiatal város, történelme, épületei mégis számos érdekességről árulkodnak. Ezekről lesz szó új sorozatunkban, amelyet a Solymos Mihály-díjjal kitüntetett tatabányai dr. Simonik Péter egyetemi docens, helytörténeti kutató lapunknak készített rövid írásaiból állítunk össze. Elsőként a volt felsőgallai zsinagóga történetét mutatja be.
 

„Ez a templom azért nagy, mert kicsiny”– Bányai Lajos református lelkész ezzel a mondattal foglalta össze az 1927. szeptember 8-án felavatott felsőgallai zsinagóga építésének történetét. Az alig háromszáz lelket számláló közösség, a mindössze két esztendővel korábban életre hívott fiókhitközség döntött úgy, hogy felépíti saját zsinagógáját, és hatalmas elszántsággal vágott bele a zsidóság számára szakrális és közösségi térként is használatos épület felhúzásába 1925-ben.


A zsinagóga mindössze harminckét évig állt (Fotó: beküldött)

Miután a századfordulón a felsőgallai Baross Gábor és Szent János (ma: Gábor Áron) utcák által határolt területen számos zsidó tulajdonban lévő üzlet kezdte meg működését, kézenfekvőnek tűnt, hogy ide építik a zsinagógát is. A bányavállalat tisztségviselőiből és jómódú kereskedőkből álló fiókhitközség vezetése erre a célra a felsőgallai vásártér egyik ingoványos, más célra egyébként alkalmatlan területét vásárolta meg, és Székely Jenő társulati főépítész és hitközségi elnök tervei alapján 1926 őszén már meg is kezdték a munkálatokat.

Tatabányán kívül is alkotott az építész
Székely (Szmuk) Jenő 1875-ben született a ma már Romániához tartozó Máramarosszigeten. Mindössze harmincéves korában, 1905-ben lépett a Magyar Általános Kőszénbánya (MÁK) Rt. állományába, ahol először a vállalat tatabányai építészeti osztályának építésvezetője, majd 1922-től annak főépítésze lett. A zsidó családból származó, felsőfokú építőmesteri végzettséggel rendelkező szakember elsősorban különböző üzemi épületek tervezésével foglalkozott, valamint az ezek kivitelezésével kapcsolatos feladatokat látta el. A felsőgallai zsinagóga mellett nevéhez fűződik az azóta felrobbantott újtelepi (1929), valamint a Hegy utcai (1934) római katolikus templom tervdokumentációjának elkészítése. Székely Jenő Komárom-Esztergom megye székhelyén kívül is alkotott, ő tervezte például a neszmélyi első világháborús emlékművet is. A társulati főépítész 1939-ben nyugdíjba vonult, azt követően pedig Budapestre költözött, ahol 1942-ben hunyt el.

A következő esztendő nyarán már az épület falai álltak, és a tetőszerkezettel is elkészültek, de forráshiány miatt az építkezés leállt. Az építtetők azonban országos adománygyűjtő akciót indítottak, és ezzel sikerült előteremteniük az építkezés befejezéséhez szükséges összeget. A zsinagóga épülete és a hozzá kapcsolódó kultúrterem csaknem tíz esztendőn át zavartalanul szolgálta a híveket.

Az 1930-as évek végén hatályba lépő, a zsidóság gazdasági és társadalmi szerepvállalása csökkentését célzó jogszabályok azonban véget vetettek az addig virágzó hit­életnek. 1944-ben, a zsidó lakosság gettókba költöztetését előíró jogszabály hatálybalépését követően a helyi hatóságok a zsinagógát és környékét jelölték ki erre a célra.
Az elődtelepülések és néhány környékbeli falu teljes zsidó lakosságát itt gyűjtötték össze, majd indították útnak. A több mint háromszáz ember közül alig néhányan élték túl a borzalmakat. A hívek nélkül maradt közösségi épületet ugyan 1944 végén bombatalálat érte, de nem semmisült meg.

A háború után a fiatal város vezetése szükségesnek tartotta a városképi szempontból meglehetősen problematikusnak tekinthető, de még helyreállíthatónak minősített épület sorsának rendezését. A még használható épületet és környékét az 1952-ben megalakuló megyei vízművek telephelyéül jelölte ki, majd az egyre rosszabb állapotba kerülő zsinagógát éveken át raktárként használták.

Az üzem vezetői 1957-ben munkabiztonsági okokra hivatkozva bontási engedélyt kértek és kaptak a város illetékes osztályától, ám a határozatban foglaltak végrehajtását két évre felfüggesztették. A zsinagógát végül 1959-ben lebontották, és ma már csak egy 2005-ben emelt műalkotás emlékezteti az arra járókat a Gábor Áron utca Tatai út felőli részén egykor állt épületre.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események