Híreink, aktualitásaink

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken

Humán- és csoportfejlesztő tréner Mesterkurzus a tanszéken


2024. december 11-én tartotta meg a humán- és csoportfejlesztő tréner szak végzős, 7. évfolyamának vizsgatréningjét, mely idén először Mesterkurzus, Részismereti képzés is volt a Széchenyi István Egyetemen.
Az eseményen Dr. Pongrácz Attila dékán és Dr. habil Csizmadia Zoltán a képzést gondozó Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetője mondott köszöntőt, majd Dr. Zala Attila és Benyőcs László tartott előadást. A nap további részében a Bűvös 7-es évfolyam, változatos témákban tartott mini tréningjein vehettek részt az érdeklődők.
 
Fogyatékkal élők világnapja a karon

Fogyatékkal élők világnapja a karon

„ Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.

De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.

Ez az első lépés a szolidaritás felé. ”

Hajós András

  A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.

 

 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter előadása Tatán

Simonik Péter, tanszékünk egyetemi docense 2024. október 15-én délelőtt „Névhasználat és asszimilációs törekvések. A tatai zsidó temető névanyagának vizsgálata” címmel előadást tartottam a Kuny Domokos Múzeum szervezésében 12. alkalommal megrendezett, Tudományos Műhelyek Komárom-Esztergom Vármegyében c. konferencián a tatai vár Lovagtermében.

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Dr. Nárai Márta bemutatkozik

Az MTA Szociológiai Tudományos Bizottság Szociális Munka Albizottsága a 2024/25. akadémiai évben is lehetőséget teremt egy-egy kolléga korábbi és jelenlegi kutató tevékenységének részletesebb bemutatására tudományos műhely keretében. A következő időszakban on-line formában az alábbi találkozót szervezik.

narai_marta.jpg

2024. december 11-én (szerdán) 16.00-17.30 óra között

DR. NÁRAI MÁRTA

szociológus, egyetemi docens, szakvezető

(Széchenyi István Egyetem Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék)
mutatkozik be.
Téma:

AMIKOR A HIVATÁS ÉS A TÉMA MEGTALÁL ÉS ALAKÍT

Prezentációmban saját személyes életpályámat bemutatva azt kívánom körül járni, hogyan találja meg az embert az a hivatás, amire talán már a gyermekkorában készült, vagy hogyan irányítja, alakítja az életét az a kutatási terület, ami (amire) rátalált, ami egy idő után már nem csak kutatási és oktatási témát jelent a számára, hanem gondolkodását, szemléletét és a társadalmi aktivitását is meghatározza. A tudományos témaválasztás, a kutatási területek, kérdések változása, bővülése, alakulása érdekes folyamat egy kutató pályája során, ennek
átgondolása néha nem árt, különösen, ha új utak, kihívások keresése foglalkoztatja.
Tudományos pályámat az MTA Regionális Kutatások Központjának győri intézményében, az elsősorban területi kutatásokkal foglalkozó Nyugat-magyarországi Tudományos Intézetben kezdtem 1998 februárjában. Már egészen korán belekóstolhattam az egyetemi oktatásba is, először óraadóként, majd 2008-tól főállású oktatóként, amikor az akkori Szociális Munka Tanszék csapatához csatlakozva bekerültem a szociális képzésekbe. Tudományos témaválasztásom kezdetben nem volt annyira tudatos, azokban a kutatásokban vettem részt, amelyek a kutatóintézetben folytak. A tényleges doktori kutatási témám pedig igazából az óraadói ténykedés hozománya, közgazdász hallgatóknak tanítottam nonprofit menedzsmentet, így kerültem közelebbi kapcsolatba a nonprofit szektor világával. Innét viszont már egyre tudatosabb voltam a témaválasztásban és mélyültem el egyre jobban a civil társadalom, a civil-nonprofit szervezetek szerepének, helyzetének vizsgálatában.
Viszonylag hamar az oktatásba is becsatornázhattam az ezzel kapcsolatos tudásomat. Az évek során érdeklődési-kutatási területem egyre bővült, szélesedett a társadalmi aktivitás, társadalmi felelősség- és szerepvállalás szélesebb spektrumára, különböző ágensei irányába (pl. önkéntesség, vállalati társadalmi felelősségvállalás, közfelelősség). Időközben szakmai közösségek, kapcsolatok épültek, kutatási és publikációs partnerre találtam, valamint saját társadalmi aktivitásomat, szerepvállalásomat is formálta a fő kutatási irányom, hiszen hitelesen csak úgy tudom közvetíteni pl. az aktív állampolgáriság, társadalmi szerepvállalás fontosságát és értékét, ha magam is aktív vagyok e téren. Napjaink szavaival élve pro bono önkéntességet végezve voltam az elmúlt tíz évben a Civil Szemle főszerkesztője, de e mellett számos kisebb-nagyobb önkéntes tevékenység is fűződik hozzám, főként olyanok, amelyek folyamata vagy eredményterméke valamilyen tudományos, szakmai produktum. Ezek természetesen hozzájárultak saját szakmai fejlődésemhez, sikereimhez is, de melyek által én is hozzájárultam mások sikereihez, vagy akár a nyilvánosság biztosításához, tudások megosztásához. Amit különösen fontosnak gondolok, hogy tudományos tevékenységemmel magam is aktív szerepet vállaltam, vállalok a nonprofit szférával kapcsolatos tudások bővítésében, átadásában, valamint hozzájárulok a társadalmi aktivitások jelentőségével kapcsolatos gondolkodás formálásához is.

A műhely linkje:
https://unideb.webex.com/unideb/j.php?MTID=m7f2fd787dcd4f240690651db9c49c108

Moderál: Budai István

A műhelyek nyitott platformok, így minden szociális munkában dolgozó kollégát, oktatót, kutatót, hallgatót és más érdeklődőt szívesen látnak és nagy szeretettel várnak!

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események