Híreink, aktualitásaink

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter a Civil Szemle szerkesztőségének tagja lett

Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docense meghívást kapott a Civil Szemle szerkesztőségébe. A korábbi főszerkesztő, Dr. Nárai Márta, tanszékünk egyetemi docense 2023-ban átadta a lap főszerkesztői posztját Dr. Nagy Ádámnak. 
A lap jelentős átalakításon esett át az utóbbi időszakban, a fő cél, hogy a jövőben Q3-as nemzetközi folyóirattá váljon. 

Az új szerkesztőség tagjai: 
Balogh Péter, egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem 
Bacsa-Bán Anetta, főigazgató, egyetemi docens, Dunaújvárosi Egyetem
Gerő Márton, egyetemi adjunktus, Eötvös Lóránd Tudományegyetem
Glied Viktor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem
Pánovics Attila, egyetemi adjunktus, Pécsi Tudományegyetem
Tóth Péter, egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Béres-Áfra Zsuzsa doktorjelölt, Debreceni Egyetem

Dr. Nárai Márta a lap nemzetközi tanácsadó testületében segíti a folyóirat munkáját. 

 

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Lezárult a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tizenkettedik évada

Péntek délután lezárult a SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon, a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulatunk immáron 12. évada. Nagyon sok csodálatos dolog történt velünk az elmúlt évben. Ahogy a korábbiakban, az évet ezúttal is egy Színjátszós táborral zártuk, melynek során előkészítettük a következő évadunk előadásait. A repertoárunkon lévő 3 vígjáték és egy performansz mellett szeptemberben két új előadással várjuk majd Kedves Közönségünket!
A csodaimitátor címre keresztelt darabunk egy olyan színház kulisszái mögé kalauzolja el a nagyérdeműt, melynek tagjai kizárólag nőkből állnak. A szenvedélyes, intrikákkal tűzdelt perpatvar közepette felvetődik a kérdés, hogy vajon mindenki az-e, akinek látszik, és vajon ki lehet a híres csodaimitátor?
A másik, frissen bemutatásra kerülő előadásunk, John Cresswell "So little time" (1952) című filmjének forgatókönyve alapján, Sári Orsolya által színpadra írt dráma, melynek történései a második világháború idejébe kalauzolják el a Nézőinket. Szerenád című darabunk egy olyan szerelmi történetet mutat be, mely számos aspektusból vizsgálja az egyéni döntések súlyát, a személyes szabadság és az elfogadás kérdéskörét.
Találkozunk szeptemberben!!!!!!:)
Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Gyermektábor tanszékünk munkatársainak szervezésében

Tanszékünk idén is két nyári tábort szervez a karon az egyetemi munkatársak gyermekei számára 2024. június 1-e és 12-e között. A Dr. Kóbor Kriszta és Csillag Attila által vezetett tábor egyben szakmai gyakorlatként is funkcionál szociálpedagógus, gyógypedagógus és közösségszervező szakos hallgatók számára. 

Dr. Simonik Péter díja

Dr. Simonik Péter díja

A LI. Országos Honismereti Akadémia nyitónapján, tanszékünk egyetemi docense, Dr. Simonik Péter kitüntetést, a Honismereti Szövetség Emlékérmét vehete át több évtizedes honismereti és helytörténeti munkája elismeréseként Esztergomban. 

Gratulálunk a kitüntetéshez!

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Kollégáink előadása a Ladikos Fesztiválon

Dr. Bugovics Zoltán és Dr. Tóth Péter, tanszékünk egyetemi docensei meghívást kaptak a Ladikos Fesztivál szervezőitől. Idén 2024. június 15-én 19. alkalommal került megrendezésre a hagyományőrző fesztivál a mecséri dunaparton. A délelőtti idősávban került sor az előadásra, ahol a két kutató a 2021-ben és 2022-ben megrendezett, Bács-Kiskun megye településein lezajlott III. Tanyakollégium   kutatás során szerzett tapasztalatait osztotta meg a fesztivál vendégeivel egy jó hangulató, interaktív előadás keretében. Az előadásokon és az azt követő beszélgetés során szóba került a tanyás területeken élő emberek és helyi társadalmak jellemzői, az itt végzett tevékenységek lehetőségei a globális felmelegedés és a települések átalakulása során.  

 

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsgák rendje a 2023-24-es tanév tavaszi félévében szociálpedagógia alapszakon

Záróvizsga: Szociálpedagógia Ba
Helyszín: 112-es terem AK1  
Időpont: 2024. 06. 25. (kedd) 10:00 óra

Elnök: Dr. Szakácsné Foki Katalin
Tagok: Dr. Benyák Anikó, Dr. Kóbor Krisztina, Dr. Simonik Péter
Jegyzőkönyvvezető: Polgár Fatime

Bugovics Zoltán a nemi szerepekről a Győr Pluszban

 

Győr Plusz 2017. 03. 10.

Dr. Bugovics Zoltán, tanszékünk docense a nemi és családi szerepekről nyiltakozott nőnap alkalmából a Győr + hetilap újságírójának, Hajba Ferencnek. 

Az újság az alábbi linken elolvasható, a cikk teljes szövege a tovább után megtalálható.

Még mindig erős a tradicionális családmodell

Jelenleg 14 százalék különbség mutatkozik a férfiak és a nők jövedelmében – mondta el érdeklődésünkre Bugovics Zoltán szociológus, a Széchenyi István Egyetem docense.

Hét évvel ezelőtt a magyar nők átlagosan húsz százalékkal kevesebb fizetést vittek haza Magyarországon, mint férfi társaik, tudtuk meg a szakembertől. A különbség mára hatszázalékos csökkentése persze annak is betudható, hogy egyre több a diplomás nő, akiknek a jövedelme jóval kisebb mértékben marad el a férfiakétól. Bugovics Zoltán szociológus szerint Magyarországon még mindig a tradicionális családmodell uralkodik.

A nő alapvető feladatának a családban, a gyermeknevelésen túl a háztartás ellátását tartják. E szemlélet értelmében a „családfenntartó” férfi keresi a jövedelem jelentős részét, neki kötelessége előteremteni a szükséges pénzt, ő a felelős az egzisztenciális biztonságért. Ez olyan teher a férfiak vállán, mellyel nehezen tudnak megbirkózni, többek között ez is az oka annak, hogy a férfiak korábban halnak meg, mondta el az egyetemi docens.

Utalt arra: a skandináv országokban már felismerték, hogy ez a szereposztás a nőknek sem jó, hiszen nekik ugyanúgy vannak karrier-vágyaik, s ki akarják venni részüket az anyagi biztonság megteremtéséből. Svédországban azt mutatták a statisztikák, felmérések, hogy a férfiak közül sokan az italba menekülnek, mert nem tudnak megfelelni a velük szemben állított társadalmi igényeknek. A szeszfogyasztás következtében pedig tovább romlik egészségük és korábban halnak meg. Ezért aztán mozgalmat is indítottak „Tegyünk a férfiakért!” jelmondattal.

Megkérdeztük a szakembertől azt is: Az állami vagy a versenyszférában magasabb-e a nők jövedelme? Bugovics Zoltán szerint az összehasonlítás azért nehéz, mert az állami szférában jóval több a diplomás nő – például orvos, pedagógus –, s az ő bérükben kisebb a lemaradás a férfiakéhoz képest. A docens itt megjegyezte: nagy baja a magyar gazdaságnak, ezen belül a versenyszférának is, hogy viszonylag kevés diplomást foglalkoztat.

Tantárgyi információk

Válassza ki a beiratkozás félévét!
Válassza ki a nyelvet!
Válassza ki a szakot!
Válassza ki a szakirányt!
Válassza ki a tantervet!
 

Tantárgyi tematika kereső

Események