Dr. Róbert Péter angol nyelvű cikke az Intersections legújabb számában

Dr. Róbert Péter, tanszékünk egyetemi tanára Szabó Andreával és Oross Dániellel közösen írt cikket az Intersections folyóirat 2017-es, harmadik évfolyamának első, The Computational Turn in Social Sciences alcímű számába. Az angol nyelvű cikk a fiatalok munkarőpiaci helyzete és a politikai részvétel közötti kapcsolatokat mutatja be Magyarországon az ESS (European Social Survey) utolsó hat adatfelvételének adatainak felhasználásával.

A cikk itt található.

Youth, Precarious Employment and Political Participation in Hungary

Péter Róbert, Dániel Oross, Andrea Szabó

Abstract

Young Europeans’ political responses to the economic crisis have neither been uniform nor overly promising for the future of democratic Europe. We seek to identify potential causal relationships between young peoples’ employment status and choice of political participation (i.e. both traditional and non-traditional forms of political participation, as well as emerging alternatives). Although politicians and academics highlight that young people are increasingly disengaged from conventional politics, and papers have been published about different aspects of this topic, young peoples’ perspectives and generational differences are rarely taken into account simultaneously. In this paper we characterize the consequences of the economic and employment conditions of youth on political engagement. Our paper focuses on Hungary, which has struggled with youth unemployment.

The paper involves secondary data analysis of cross-national surveys, involving six datasets (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2015) from the European Social Survey (ESS). Results indicate that greater involvement and responsibility in the workplace increase political participation, whereas the impact of the other labour market indicators (unemployment, work flexibility) on political participation is not straightforward.

Spin-off Klub 2020. február 24. 18:00 - 20:00
Levelező tagozat óráinak időpontja 2020. február 28. - 2020. február 29.
Egyetemi szerver leállás 2020. február 29. 08:00 - 12:00
Szakirányválasztás 2020. március 2. - 2020. március 7.
Levelező tagozat óráinak időpontja 2020. március 6. - 2020. március 7.
Elektronikus ZH nap 2020. március 6. 08:00 - 15:00
Levelező tagozat óráinak időpontja 2020. március 13. - 2020. március 14.
Ünnepi Szenátusi Ülés 2020. március 17. 10:00 - 12:00