Interprofesszionális közösségi munka szakirányú továbbképzés

Cél olyan szakemberek képzése, akik:

• elkötelezetten vesznek részt a helyi közösségek fejlesztésében, az állampolgárok életminőségének javításában, a közösségben megjelenő problémák kezelésében, enyhítésében,
  • a hazai közösségek értékeinek és a civil társadalom jelentőségének és szerepének ismeretében képesek a közösségek és a civil szervezetek életében eredményesen tevékenykedni,
  • képesek lesznek a helyi közösségi fejlesztési folyamatokban, eljárásokban interprofesszionális szellemiségű tevékenység folyatására, segítségnyújtásra, hálózatok alakítására, forrásfejlesztésre, civil szervezetek, közösségek vezetésére, megalapozott állásfoglalások kialakítására, különböző fejlesztési célú munkacsoportokban végzett hatásos és hatékony munkára.

A képzésben BA, BSc vagy azzal egyenértékű főiskolai végzettséggel rendelkezők vehetnek részt, feltéve, hogy az alapképzésből – a felsőoktatási törvényben meghatározott módon – elismerhető legyen legalább 15 kredit a korábbi tanulmányaikból az alábbi ismeretkörökben:

• társadalomtudományi ismeretek: szociológia, szociális munka, szociálpedagógia,
  • egészségtudományi ismeretek: ápolás és betegellátás egészségügyi szervezés, gondozás és prevenció;
  • bölcsészettudományi ismeretek: pedagógia, pszichológia, andragógia;
  • teológiai ismeretek.

A szakképezettség oklevélben szereplő megnevezése: interprofesszionális közösségi fejlesztő + az alapfokú képzésben (BA/BSc) (korábban) szerzett végzettség megnevezése.

A képzés részidős (levelező) formában valósul meg, a felsőoktatási törvény szabályai szerint. Képzési rend a tantermi kontaktórákra: félévenként 6 alkalommal, kéthetente pénteken és szombaton. A hallgatók az I. félévben 40 óra szükségletfel-mérési, a II. félévben 60 óra projektgyakorlatot teljesítenek terepen, külön időbeosztás szerint.

Az elméleti képzés helyszíne: Széchenyi István Egyetem Petz Lajos Egészségügyi és Szociális Intézet Szociális munka tanszéke, Győr, Szent Imre út 26-28.

A képzés tantárgyai:

• Modern társadalmak
  • Mai magyar társadalom
  • Közösségek megismerése
  • Közösség- és szükségletfelmérés: 40 órás terepgyakorlat
  • Társadalmi felelősségvállalás
  • Konfliktuskezelés
  • Közösségfejlesztés eszközei
  • Helyi társadalom-politika-regionalitás
  • Közösségfejlesztés metodikája
  • Interprofesszionalitás közösségekben és a civil tevékenységben
  • Települési (közösségi) mediáció